Vážně o současné finanční krizi

19. března 2009 v 19:05 | Marek Musil - Mamufous |  Kde roli hrají peníze
"Doba je zlá." Tak tohle slyším hodně často a pokud mohu argumentovat, říkám, že doba byla zlá vždy, jen s tím rozdílem, že dnes nám to novináři servírují ve velkých porcích. Zbytečně svými mnohdy neodbornými články straší širokou laickou veřejnost a místo toho, aby se čtenářům pokusili maximálně srozumitelně vysvětlit, co se ve světě děje, mám pocit, že se předhánějí, kdo z nich čtenáře více vystraší!

Ano, přiznejme si, že krize hýbe světem a citelně. Ne, neskončí to hororovým koncem! Krize a zvláště ty finanční zde vždy byly, jsou a vždy budou. Pokud budou směnným oběživem peníze, budou hrát hlavní roli krizí právě ony.

Přijde mi trochu neodborné porovnávat současnou krizi - především její vývoj ke krizím z poloviny minulého století. Je třeba si uvědomit, že svět v té době nebyl prakticky vůbec globalizovaný a ekonomiky jednotlivých států byly chráněny státními hranicemi. V té době prakticky neexistovaly nadnárodní koncerny, které jsou dnes skutečnými "přenašeči" nemoci zvané "finanční krize". Na druhou stranu princip vzniku a následného léčení krizí se ani po desetiletí nijak výrazně nemění. Je tedy možné do určité míry vycházet z historických zkušeností a právě to s úspěchem činí bohatí investoři. Také proto jsou bohatí. Zatím co většina investorů se hroutí nad svými výpisy, ti mazanější klidně skupují podhodnocené cenné papíry.

Musím zmínit další důležitý aspekt dnešní doby. Kdo si myslí, že krize v Americe se nás netýká, hluboce se mílí! Právě díky globalizaci se nás týká více, než kdy jindy. Svět propojil internet a již zmíněné nadnárodní koncerny. Před sto lety byste se těžko dozvěděli, že někde v daleké Americe zastřelili nevýznamného politika. Dnes to v Evropě víme stejně rychle jako sami Američané. Vezměme také například koncern GM (General Motors), který vlastní původně německou automobilku Opel. Pokud půjde GM ke dnu - jakože k tomu nemá daleko, bude se snažit "nějak" ozdravit domácí část společnosti. A jak? No tak, že německého Opela buď prodá zájemci, nebo že si ho nechá, ale většinu nadbytečných zaměstnanců propustí. Omezí výrobu. To znamená, že vlastní zaměstnanci Opelu budou bez práce, ale budou bez práce také dodavatelé navázaní na výrobní linky Opel. Automobilka Opel a ostatní automobilky jakbysmet si nevyrábějí veškeré součástky sami, nýbrž využívají dodavatelské služby. Nejzářnějším příkladem jsou pneumatiky. Jak to, že jste nikdy neviděli pneumatiky Opel? Jednoduše proto, že Opel je nevyrábí, pouze nakupuje od společností typu Dunlop, Continental a podobně. Už poznáváte tu souvislost? Díky globalizaci má krize, která vypukla tam v "daleké" Americe dominový efekt. Nemyslete si však, že globalizace je špatná. Není, jen přináší dobré i špatné. Díky globalizaci má každý možnost vydělávat peníze, otevírat firmy v jiných státech a zakládat společnosti v jiných státech a podobně.

Vraťme se ale ke krizi. Pokud se podaří Americe stabilizovat domácí ekonomiku, stabilizuje se s časovým zpožděním i ta zahraniční, tedy také ta naše. Jedno z investorských pravidel říká, že co roste nahoru, musí jednou spadnout dolů a co je dole, musí jednou začít růst. Pravidlo se samozřejmě týká vývoje hodnoty cenných papírů, ale právě ty jsou odrazem, nebo chcete-li zrcadlem světové ekonomiky. Současná krize je de-facto ozdravným procesem, na jehož konci se bude všem dýchat volněji a lépe. Nezdravé firmy a společnosti zaniknou, aby nové firmy hledaly své místo na trhu a obchodní příležitost. Problematika vnitřních procesů krize je samozřejmě mnohem složitější, ale pro pochopení existence krize a jejího vývoje výše napsané bohatě stačí. Pro zdraví jednotlivých ekonomik - zde mluvím o tzv.makroekonomice (tedy domácí místní ekonomika), je důležité, aby peníze cirkulovaly. Když pan Vomáčka napříč krizi koupí třeba novou televizi, kterou mu pan obchodník rád prodá, může rovnou od výrobce/dovozce objednat na sklad novou. Pan výrobce tedy nepropustí pana dělníka, protože by mu ty televize neměl kdo vyrábět a on by neměl panu obchodníkovi co prodávat. A takhle je to se vším a všude. Když vás novináři budou strašit hororovými hypotézami o hloubce krize, jejím vývoji a podobně, jediné co způsobí bude zpomalení domácí ekonomiky, snížení hrubého domácího produktu a možná také pozdější zvýšení inflace. Nejsem proti informacím o vývoji finanční krize, ale to co se děje v českých novinářských vodách, je jen nepřiměřené strašení. Pokud se mají lidé před dopadem krize do domácnosti chránit, je lepší začít od základu a tedy uspořádat své cash-flow (celkové příjmy a výdaje). Pro toto zde již celkem dobře funguje tzv.finanční poradenství. Viz například mé webové stránky www.musilmarek.com

Budete-li mít pořádek ve svých příjmech a výdajích, budete-li mít zajištěná rizika ztráty zaměstnání, rizika úrazů a pojištěný matek, budete velmi dobře čelit běžným i méně častým problémům a navíc budete přesně vědět, co si dovolit můžete a co raději nechat na pozdější dobu. Samozřejmě, ten kdo přišel o zaměstnání, ten bude těžko chápat výše napsané, ale v naší republice žije přibližně deset a půl milionu obyvatel, z toho je dnes bez práce cca čtyři sta tisíc lidí, takže je zde stále dost lidí, kteří mohou pro svou ochranu a proti krizi něco dělat.

Víte, i stoupající nezaměstnanost má svá pozitiva. Lidé si začnou své práce více vážit a mnohé zaměstnance to donutí se dále vzdělávat, aby předešli vyhazovu pro nedostatečnou pracovní odbornost. Mnozí nově nezaměstnaní jistě zkusí sami podnikat a možná vznikne nová v budoucnu úspěšná firma, která zaměstná možná jednoho, možná sto lidí. Stoupne produktivita práce. Ale také se konečně uplatní klíčoví zaměstnanci firem a společností. Zaměstnavatel si takých lidí začně více vážit a začne se bát, aby mu klíčového zaměstnace (odborníka, který je ve firmě potřebný) nepřetáhla konkurence. Doporučuji tedy nesedět pasivně a teď hned začít něco dělat. Začněte u sebe a pokuste se skutečně bilancovat vlastní cash-flow. Mohu Vám být nápomocen.

Cítil jsem potřebu světovou krizi zmínit. Nyní již budu psát opět ve veselém a zábavném tónu, slibuji.
 


Komentáře

1 Dardes Dardes | Web | 12. července 2009 v 18:11 | Reagovat

http://game-prof.blog.cz/ Mtkněte

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama