Řemeslo má zlaté dno

25. října 2009 v 15:22 | Marek Musil - Mamufous |  S jistou vážností
Děda říkával, že řemeslo má zlaté dno a já tomu až tak nerozuměl, i když jsem to po něm léta opakoval. Až s rekonstrukcí bytu jsem si uvědomil, že tzv.intelektuál se bez řemeslníků takřka neobejde a navíc, když je řemeslník dostatečně lišácky podšitý, stojí to intelektuála mnohem více finančních prostředků. A právě tehdy jsem skutečně pochopil dědova slova o zlatém dnu.
Během několikaměsíční rekonstrukce jsem ze "stavby" vyhodil pár pitomců, jednoho blbce a dva vožrali. Na základě poptávky a následně vypracované nabídky na rozsáhlejší práce jsem dvě firmy označil puncem "zloději". Byl jsem nucen hledat reference na nejrůznější řemeslné profese a přes velké úsilí se mi to nakonec povedlo.
První zednickou partu jsem vyhodil, protože při kontrole účtování záloh na práci jsem mezi účtenkami našel také doklady za nákup nářadí. Jak zednická lžíce, ptám se? Vy nemáte vlastní? Šli s okamžitou platností i se lžící a s tím, že už nedostanou ani korunu.
Poté jsem vyhodil štukatéra, který si myslel, že štuky mají být hrbolaté. Když mi další řemeslníci vykopli naštěstí ještě staré vchodové dveře, protože si při odchodu zabouchli klíče a já byl zrovna mimo město, šli také na hodinu. Nakonec se na hrubé práce nejlépe osvědčili Ukrajinci, kteří skutečně odvedli precizní práci a samozřejmě také dostatečně "oreferovaní" skuteční čeští řemeslníci. Ten byt je i po šesti či sedmi letech od rekonstrukce ve vynikající kondici a ještě dnes jej potenciální kupci velmi obdivují. Co jsem chtěl ale tímto úvodem říci?
Že vyhození, nebo v brzku vyhození studenti plzeňských práv a mnozí, kterým možná zpětně seberou tituly, se můžou stát řemeslníky. Statistiky skutečně hovoří o tom, že mladí lidé chtějí studovat a odborné školy je nezajímají. Dochází tedy k tomu, že staří řemeslníci nemají komu předávat své vědomosti a navíc, že čekací lhůta na kvalitního řemeslníka začíná být neúměrně dlouhá. To samozřejmě přináší pro jednu stranu pozitivní vývoj, totiž že práce řemeslníka začíná být dražší. A právě tady začíná platit, že řemeslo má zlaté dno. Pokud je jakákoliv činnost vykonávána nejen pro peníze, ale také z lásky, nebo s kladným vztahem pro takovou činnost, přináší tato jednoznačně své ovoce. Osobně nelituji, že patřím mezi tzv.intelektuály, ale někdy si říkám, že být skutečně dobrým řemeslníkem by dnes mohlo být velmi výnosné. Konec konců, mezi mé klienty patří pár takových řemeslníků. Přes týden montérky a lidová kantýna a na neděli jim v garáži stojí fungl nový Passat v kombíku, kterým přepravují své rodiny na výlety.
A co že tím chci říct? No nic, jen že řemeslo má skutečně zlaté dno a já dnes znám význam tohoto rčení.
 


Komentáře

1 Tuc009 Tuc009 | Web | 30. října 2009 v 18:05 | Reagovat

;-)  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)

2 Hojzel Hojzel | 12. prosince 2009 v 15:59 | Reagovat

:-?  8-)  :-?  8-)  :-?  8-)  :-?  8-)  8-O  8-O  ???  :D  [:tired:]  O_O  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama