Budoucnost nejasná II.

5. února 2010 v 18:39 | Marek Musil - Mamufous |  Kde roli hrají peníze
...a přitom je to tak jednoduché. Ruku na srdce. Kromě naprosté menšiny vyjímek dokáže většina z nás měsíčně ušetřit minimálně pět stovek. Tedy, pokud bychom chtěli...
Poté jde o to, kam s tou pětistovkou? Ono to totiž není tak jednoduché, jak se zdá. Jestliže tuto pětistovku chceme skutečně použít později, nebo až v důchodovém věku, je velmi důležité peníze správně umístit. Špatné rozhodnutí vás může stát staticíce korun! Pro příklad uvedu rozdíl mezi penzijním připojištěním a správně nastavenou pravidelnou investicí. Výpočet provedeme na dobu třiceti let. Dnešní třicátník chce v šedesáti letech začít používat své úspory.
V případě penzijního připojištění by ke své pětistovce dostával každý měsíc 150 korun jako příspěvek od státu. Zda-li bude stát vyplácet příspěvek celých třicet let je více než diskutabilní, ale budiž.

(500 + 150) x (30 x 12) + (cca výnos 2% p.a. každý rok)

Pro pochopení jednoduše napsaný vzorec sčítá vlastní úložku (500Kč) s příspěvkem státu (150Kč), které se násobí počtem měsíců (30 let x 12 měsíců) a přičítá se roční výnos této nepřímé investice, který činí v průměru 2% za každý rok.

Výsledkem je suma ve výši 320.000,-Kč , která se skládá z vlastních příspěvků, příspěvků státu a připsaných výnosů bez ohledu na výši inflace a případných srážkových daní při výplatě částky.
Celková výše vlastní investice je 180.000,- (30x12x500) a tak celkové zhodnocení vámi vložených prostředků činí 43,75%.

Naproti tomu se můžete rozhodnout pro tzv.pravidelnou investici ve výši 500Kč měsíčně. Zde nepočítejte s žádným státním příspěvkem, ale zato si budete připisovat velmi solidní roční výnosy. Pokud by měl někdo chuť počítat s kalkulačkou v ruce, musím upozornit, že výnosy nelze sčítat. Při zhodnocování investic se uplatňuje tzv.složené úročení, které dokáže malé zázraky. Možná jste někdy slyšeli o termínu "úrok z úroků", tak to je přesně ono. Výnos se vlastně denně úročí dalším výnosem, nebo se naopak odúročuje podle toho, zda investice roste či klesá.

Po třeceti letech je stav investic (v případě 9% výnosů) 892.000,-Kč !!! Jednoduchým propočtem zjistíte, že tak jako u penzijního připojištění jste celkem vložili 180.000,- a zisk tedy tvoří 712.000,-Kč. Zhodnocení pak činí 74,72%.

Špatné rozhodnutí kam umístit "blbou" pětistovku měsíčně po dobu třiceti let vás může připravit o více než půl milionu korun, přesněji o 572.000,-Kč !!!

Popisuji zde samozřejmě ideální případy a je také třeba vzít v úvahu různé poplatky a podobně, ale sumy se dramaticky nezmění. Mnozí jsou ochotní jet přes celé město pro levnější pomeranče, ale právě tímto způsobem se lidé nejvíce okrádají.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama