Hit mezi režimy - Komunismus

3. června 2010 v 17:47 | Marek Musil - Mamufous
Dějiny tvoří jednotlivci, kteří ovládají masy. Dějiny komunismu nevznikly jen tak ze dne na den a komunismus sám o sobě nikdy nikomu neškodil. Komunismus zneužili jedinci, kteří ovládali masy. Tito lidé udělali z komunismu pojem, kterým bychom si dnes rádi vytřeli zadek. Nechci zde dělat historický rozbor událostí, které nás poté vrhli do dlouhých čtyř dekád, během kterých byli naši rodiče masírováni tehdejším režimem. Přesto však, kdo alespoň trochu historii zná, bude souhlasit, že do neštěstí nás dostali právě jednotlivci. Stačilo pár drobných změn během nejvýznamnějších událostí a možná jsme dnes mohli komunismus ve světě vyučovat jako funkční demokratický sytém. Ovšem, kdyby bylo kdyby… Nestalo se však a dnes rádi hodíme kamenem po každém, kdo se otevřeně nebojí říct, že byl komunistou. Stal se z toho téměř národní sport. Zapomínáme však, že mnoho československých osobností - vědců, sportovců, herců a dalších, byli komunisté. Co poté ještě činili pro "společné zájmy" a zda byli či nebyli spolupracovníky STB, je věc zcela jiná a týká jich samotných bez ohledu na to, zda členský průkaz v kapse měli či nikoliv. Bylo mnoho nekomunistů, kteří také spolupracovali s STB a žádnou červenou průkazku k tomu nepotřebovali. Nelíbí se mi, jak dnes generálně odsuzujeme vše, co s komunismem souvisí. Jsem z generace, které zažila pád komunismu v době, kdy nám bylo čtrnáct. Mohu tedy poměrně solidně hodnotit to dobré i to zlé, co s sebou komunismus nesl.
Z dnešního pohledu hodnotím velice kladně pravidelné lékařské prohlídky, na které jsme jako žáci chodili. Celonárodně byl kontrolován vývoj dětí, což jistě přispělo k tomu, že naše generace dnes patří mezi nejzdravější vrstvu ve složení obyvatel. Ve škole nám byly rozdávány vitamíny, k dentistovi jsme chodili povinně jako třída, ale zato pravidelně. Očkování…, kolik dětí je dnes očkováno tak pravidelně jako jsem byl očkován já?
Dále spartakiáda. Dobrovolně-povinné celonárodní cvičení, které dokázalo rozhýbat tehdejší populaci od malých dětí po dospělé. Málokdo dnes ví, že toto komunismus v tichosti převzal od Sokolů - a ti jsou dnes přitom za své srazy vynášeni do nebes. Hýbal se celý národ a toto nepochybně přispělo k našemu zdraví. Dnes se nikdo nehýbe a podívám-li se na ulici, konkrétně na dnešní náctiletou mládež, jen kroutím hlavou. Když nám bylo třináct, tolik prdelatých holek jsme ve třídě neměli…Ano, souhlasím, že také doba jako taková se vyvíjí a za nás nebyli ani počítače, ani tolik barů a restaurací, ale nenechám si namluvit, že právě bary a počítače mohou jako jediné faktory za to, že náš národ tloustne před očima.
Co naše hospodářství? Byla JZD - jednotná zemědělská družstva a ta dokázala uživit národ a navíc jsme vypěstovali tolik přebytků, že jsme částečně živili tehdejší Sovětský svaz. Československo bylo expertem na pěstování pšenice a obilí a do dnešního Ruska jsme vyváželi stovky tun těchto surovin. A nechybělo nám. Samozřejmě je mnoho negativních věcí, které si dodnes taktéž pamatuji, ale ty s sebou nese každá doba, i ta dnešní. Máme všechno, můžeme všechno, ale pustíte dnes šestileté dítě samotné na celý den ven? Já tehdy mohl a i když děti zatím nemám, dnes bych měl strach a dost možná bych ani děti samotné nepustil. Hodně se rozmýšlím, zda zaplatím zlatou kartou v Tesku, nebo raději použiji poslední hotovost, protože se může stát, že ve frontě za mnou stojí někdo, kdo mě kvůli mé kartě hned před marketem píchne nožem do břicha.
Prostě a jasně. Každá doba má své plusy i své minusy a nelze ji hodnotit tak jako to dnes my děláme s dobou komunismu. Měli bychom začít hodnotit jednotlivce, kteří se zasazovali o různé důležité události té které doby…
Asi tolik, co bych na téma komunismus chtěl říct.
 


Komentáře

1 Maruška Maruška | Web | 3. června 2010 v 19:49 | Reagovat

Dokud jsem nedočetla ke spartakiádě, souhlasila jsem se vším. Pravidelné lékařské prohlídky opravdu na škodu nejsou. Musím ale říct jednu věc - jsem ročník ´88 a ve škole jsem povinné třídní návštěvy zubaře zažila taky, tak nevím.
S JZD je to podle mně zcestné, nemyslíte? Je sice hezké, že družstva vyráběla jako o závod, ale pořád to nemění nic na tom, že užívala zabavenou půdu. Navíc, zdaleka ne všechna JZD byla tak úspěšná, jak to z Vašeho článku vyznívá.
A s tím uživením, a dokonce vývozem. Kdybychom měli uzavřené hranice, jako tehdy, také bychom se sami uživili. Ale protože jsou hranice otevřené, vyjde pro nás levněji importovat levné potraviny. (ačkoliv to může být krátkozraké) A stejně jako to vyjde levněji nám, vyjde levněji i Rusku kupovat levné potraviny (pokud to bude potřebovat). Protože myslím, že tehdy jsme obilí do SSSR posílali takřka za hubičku.
Ale i tak, díky za to, že se objevil hodnotný názor, samostatně uvažující bytosti.

2 Mamufous Mamufous | 4. června 2010 v 12:07 | Reagovat

Maruško, pokud bychom porovnávali oba režimy důsledně a do hloubky, dostali bychom se na úplně jinou rovinu debaty. Jaký byly podněty k celonárodnímu cvičení a proč se dělalo to a to, to už jsou otázky přímo na jednotlivé historické aspekty doby. Já jsem v článku hodně věcí zobecnil bez ohledu na to, zda toto JZD bylo úšpěšné a toto nikoliv. Že režim pod povrchem hnil, to je bez debat - ale současný také tleje, jenom jinak. Přesto platí, že jako malá země uprostřed Evropy a tehdy navíc za železnou oponou, jsme byli tehdejšímu světu velmi konkurenceschopní jak v oborech chemicko-technologických, strojařských, zpracovatelských a v neposlední řadě v zemědělství. A opět zdůrazňuji, že cena, kterou jsme platili za tyto výsledky byla v mém článku podružná. Jde mi jen o to, aby když se řekne komunistické, aby hned lidé význam slova nechápali jako "odporné", "nelidské" či "nehodnotné". Je to jako s Vietnamci. Házíme je do jednoho pytle, ale část z nich se přizpůsobila evropské kultuře, podniká podstivě a dokonce zaměstnávají české lidi. Je jich málo, ale jsou. Mám jich pár jako známé a uráží je, že se na ně takto nahlíží. Proč to píšu? Můj děda byl komunista a do konce svého života, nemohl přijít na jméno mnohým svým stranickým kolegům, protože oni si svou moc užívali tak, jak se dnes vyučuje o jejich skutcích. Díky za tvůj názor. Diskuzi a konstruktivní kritiku přijímám vždy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama