Kde mám svého manažera?

3. června 2010 v 17:03 | Marek Musil - Mamufous |  Kde roli hrají peníze
…říká se, že nejhorší je srážka s blbcem a ještě se říká: "Dej blbci funkci…"

Jak tedy nebýt oním blbcem? Jste součástí středního či vyššího managementu? Potom čtěte!

Management obývám již řadu let a za tu dobu jsem si prošel mnoha semináři, školeními a to jak podnikovými, pořádanými externími partnery, tak jsem si pár lektorů zaplatil ze svého. Nevyhýbám se ani knihám na téma vedení či řízení lidí/týmů, týmové komunikace, řešení krizových situací a další. V obchodní sféře se pohybuji téměř patnáct let a za tu dobu jsem prodával sportovní vybavení, nová auta, finanční a investiční produkty. Jsem tedy přesvědčen, že mám co říct.

Potkal jsem řadu studovaných blbů, tak jako nestudované kapacity s obrovským potenciálem řídit tým. Díky tomu a svým zkušenostem zde shrnu tři nejzákladnější požadavky či faktory, které když nemáte, nebudete úspěšnými manažery.
První důležitou vlastností je tzv.vrozená inteligence. Jak jsem napsal výše, znám lidi s titulem, který je jim k ničemu, protože trpí absencí vrozené inteligence. Jsou schopní se zorientovat v oboru, který studovali - mohou v něm být dobří, ovšem v ostatním jsou naprosto nepoužitelní. Nedokáží logicky uvažovat a nedokáží spojovat zdánlivě nesouvisející věci. Ruku v ruce s globalizací - která probíhá také uvnitř firem, musí ekonom ovládat marketing (mimochodem moje oblíbená kombinace), či nákupčí musí být zčásti technologem nebo vývojářem, a tak bych mohl pokračovat donekonečna. Tak jako se u velké části spotřebního zboží klade důraz na univerzální funkčnost, mnohé manažerské pozice vyžadují univerzalitu. Globalizace (rozuměj spojování, prolínání) proniká z politiky do firem stále větší měrou. Ruku v ruce se snahou snižovat vstupní náklady za současného zvyšování zisků, je vyvíjen tlak především na střední management, který tvoří jakési "absorpční" pásmo mezi zaměstnanci - kteří vytváří vlastní hodnotu firmy a vlastníkem firmy - který s výslednou hodnotou firmy pracuje. Pro lepší pochopení mého článku bude pomyslnou firmu tvořit zhruba patnáct zaměstnanců a bude je řídit jeden manažer zodpovědný přímo vlastníkovi firmy. Počet zaměstnanců je dost vysoký na to, aby nezkušenému manažerovi připravili řadu bezesných nocí a dost vysoký na to, aby vlastník firmy mohl efektivně využívat střední management a byl schopen jej dostatečně finančně ohodnotit. Navíc, firem do patnácti zaměstnanců je u nás obrovské množství, i když velká část jich stále ještě manažera nevyužívá a manažerem je zde v jedné osobě vlastník. Nejčastějším motivátorem takového řešení bývá finanční stránka věci, dalším faktorem, který ovlivňuje takové rozhodnutí, chybí zde kvalitní střední management. Jednoduše zde nejsou lidé, kteří by dokázali velice progresivně řídit týmy a pokud se takové člověk najde, zpravidla si je vědom svých kvalit a požaduje náležitou finanční odměnu. Zde ovšem naráží na pravděpodobně geneticky zakódovanou vlastnost Čecha, tedy že co si udělám sám, to bude uděláno nejlépe a než někomu dobře zaplatit, raději se sám udřu. V naší české mentalitě toto je, to nelze popřít a příkladů kolem sebe můžeme denně vidět desítky. Ještě i dnes si lidé staví domy svépomocí a budou se vám chlubit, kolik tím ušetřili peněz. Nikdy vám zcela nepřiznají, že jsou udření a co hůř, nikdy nebudou schopni finančně vyjádřit hodnotu své práce! Neumíme si vážit sami sebe a proto ani neumíme správně ohodnotit práci - dobrou a kvalitní práci, druhých. A pokud se toto nenaučíme, nebudeme úspěšnými vlastníky firem. O dalších vlastnostech schopného manažera se dočtete v následujícím článku. 


Komentáře

1 dancerboy dancerboy | Web | 3. června 2010 v 17:37 | Reagovat

K anketě - určitě pokračuj a mnohem častěji ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama