Doping, pravda a mýty I.

16. srpna 2010 v 15:35 | Marek Musil - Mamufous |  Světem sportu
Už to nemůžu poslouchat a je čas vnést mezi laiky trochu pravdy o zakázaných látkách ve sportu. Ať už se jedná o anabolika, steroidy, či jiné další látky, neznamená jejich užívání automatické zlepšování sportovních výsledků. Vzhledem k tomu, že jsem před lety působil ve vrcholové kulturistice, budu se zabývat právě tímto sportem. Jednak můžu popsat řadu reálně zažitých situací a vlastní zkušenost, druhak je právě kulturistika drtivou většinou považována nikoliv tak za sportovní disciplínu, nýbrž za jeden velký experiment s anaboliky a steroidy a dalšími látkami. Než začnu tento sport tvrdě bránit, je třeba vás obeznámit se skutečností, že je rozdíl mezi užíváním zakázaných látek a zneužíváním zakázaných látek. Nechci a nebudu obhajovat zneužívání, protože ten, kdo vědomě požívání neuvěřitelně velké dopingové dávky, je podle mě idiot. Za těch pár medailí to opravdu nestojí. O zneužívání mluvím ve smyslu neřízeného neodborného požívání, bez patřičných znalostí, bez vyšetření ať už předchozího, průběžného a kontrolního. A…, to je důležité, bez toho, aniž by dotyčný předtím využil ostatní legální možnosti.
Opakem zneužívání dopingu je jeho užívání. Pokud předtím jedinec využil a využívá všechny (nebo většinu) legální prostředky k dosahování lepších výkonů ve sportu, pokud podstupuje odborná vyšetření a zdroj dopingu je průhledný, jedná se o užívání. Nelze opomenout skutečnost, že kolik je málo a kolik už je moc, je předmětem sporů nejen na poli sportovního dopingu, ale také v oblasti omamných a psychotropních látek. Ponechme tedy takové stanovování stranou tohoto článku.
Vrátím se na začátek článku a k pověrám, které mezi sebou šíří laici. Není pravda, že pokud někdo dopuje, může se válet doma a svaly (v případě kulturistiky) rostou sami. Je to taková hovadina, jako kdybych tvrdil, že když nejezdím autem, nemusím měnit olej. A jak to tedy je? Uvedu vlastní zkušenost, ale až v následujícím článku. Tady je fotka z období, kdy jsem se začal lépe seznamovat s činkami a to mi bylo nějakých šestnáct.

 


Komentáře

1 Josef Spousta Josef Spousta | E-mail | 10. ledna 2013 v 16:04 | Reagovat

dobrý den mohl bych na vás dostat přesnější kontakt měl bych na vás pár otázek ohledně tohotoo tématu a sportu a možná i prosbu o pár rad :-)  :-)

2 Marek Marek | 1. února 2013 v 4:06 | Reagovat

Josefe, stačí napsat do "Zpráva autorovi", a přijde mi to rovnou do mailu.[1]:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama