Doping, pravda a mýty V.

17. srpna 2010 v 12:14 | Marek Musil - Mamufous |  Světem sportu
Aby nezůstalo jen u vychvalování užívání dopingu, je třeba zmínit další skutečnost. Jestliže doping způsobuje jakousi euforii, nárůst síly a hmoty, lepší a rychlejší regeneraci, je jasné, že tyto faktory velmi pozitivně ovlivňují náladu dopujícího sportovce a neuvěřitelně zvyšují jeho sebevědomí. Je to všechno velmi citlivě propojené. Kdo nezažil takový stav, těžko si jej může třeba jen představit. Pokusím se jej popsat následovně. Měříte 176 centimetrů a v mimosoutěžní přípravě vážíte nějakých stodeset kilogramů. Díky svým dispozicím, díky správnému tréninku a díky dopingu na sobě nemáte moc tuku - jste vlastně samý sval. Doping a další mnohé faktory navíc způsobují, že vaše svaly jsou neustále napumpované a vypadáte opravdu velmi dobře. A taky o sobě víte (více, než kdy jindy), že máte neuvěřitelnou sílu. Co to potom způsobuje v běžném životě? Lidé přirozeně vnímají vaší obrovskou postavu a cítí sílu, kterou doslova vyzařuje. Proto vám mnozí doslova uhýbají z cesty, budíte respekt. Na diskotéce vás ochranka pouští zdarma dovnitř a ještě se s váni chtějí kamarádit. U baru do vás nikdo nestrká a všude kam jdete, je pro vás dost místa. Prostě toto a další a další běžné denní události způsobují, že se cítíte jako král. Kdo je víc? Kdo má větší sílu? Kdo je větší? Sebevědomí roste rychlostí blesku. Připočtěte sekundární účinek anabolik (zde ne tak velký jako u steroidů) a tím je zvýšená agresivita. Jste více agresívní a navíc víte, že máte kurevsky velkou sílu. Ten, kdo to nemá v palici hodně dobře srovnané, se může rychle dostat do průseru. Doping z vás udělá lepšího a výkonnějšího sportovce, ale taky většího rváče a méně vypočitatelného. Někdo se na vás špatně koukne a už byste vše řešili silou. Někdo nechtěně strčí do vaší partnerky a už máte chuť s ním zacvičit. Pokud v někom dříme kousek vypatlance, doping ve vás toho vypatlance aktivuje.
Další problém nastává při vysazení dopingu. Jste nabuzení, jste silní, rychlý, odpočatí a najednou se začne účinek pomalu vytrácet. Během dvou týdnů zaznamenáte mírný pokles síly, pomaleji regenerujete a zpravidla se sníží také váha. Jestliže jste během dopování přibrali pět šest kilogramů hmoty, o třetinu po vysazení přijdete. Je to přirozené, ale špatně se s tím smiřuje. Svaly již nejsou tak parádně napumpované… Sebevědomí klesá - to není nejhorší, protože někde uvnitř si stále dobře uvědomujete, že i tak jste pořád velcí a silní, ale psychika celkově jde do háje. Především kvůli tréninkovým výkonům. Bylo vám tak dobře a najednou není. Uvažujete, zda doping opět nenasadit. Pohráváte si s myšlenkou, že byste jej klidně brali trvale, ale to zase mohou odnést vaše orgány, které si potřebují odpočinout. Jste jako na houpačce, včera nahoře, dnes dole. A pokud na toto není člověk připravený, může opět přijít velký průser. Znám pár lidí, kteří si na dopingu vypěstovali doslova závislost. A z tohoto pohledu beru doping jako drogu. Takže ať už jsem jej jakkoliv obhajoval, vím, že je přesto velmi velmi nebezpečný. Laboratorně můžete být v pořádku a doping nemusí způsobit žádné negativní účinky, ale do vaší hlavy nikdo nevidí a doping vás může odrovnat psychicky. Dojelo na to hodně lidí a hodně výborných lidí, které jsem po roce absolutně nepoznával. Pokud se tedy pro doping rozhodnete, mějte toto na paměti. Může to zničit nejen vaší kariéru sportovce, ale také vaše vztahy doma i na pracovišti a nakonec můžete dojít úplně nakonec, odkud není cesty zpět. Člověk musí být hodně uvědomělý a mentálně vyzrálý, aby s tím dokázal bojovat. Proto naprosto odsuzuju, když dopují mladí lidé. Bez kontroly, bez zkušeností a bez dobrého základu před dopingem. Můj známý začal dopovat v době, kdy na sobě neměl žádnou přirozeně vybudovanou svalovou hmotu. Zneužívání dopingu z něj udělalo na čas kulturistu. Dnes, kdy již necvičí a nedopuje je hubeňoučký. Má poškozenou psychiku a kromě jiného je na tom tak, že když se chce svléknout do plavek, jde někam do ústraní, kde na něj není vidět. Nějaké akné na pokožce, vypadávaní vlasů a další faktory, kterými se ohánějí média, nejsou tak nebezpečná, jako právě změny na psychice člověka. A ty se bohužel nedají nikdy předem vyloučit, ani stanovit jejich rozsah a následné důsledky. Na to pozor především. 

 


Komentáře

1 *Mlle.Juillet *Mlle.Juillet | Web | 17. srpna 2010 v 12:54 | Reagovat

V jedné učebnici občanské výchovy, byli vypsány všechny vedlejší účinky dopingu. A z toho jak to tam napsali vyšlo to že žena se mění v muže a opačně...

Jinak zajímavý článek :-D

2 Markus Markus | 28. listopadu 2010 v 16:44 | Reagovat

Na téma doping neexistuje mnoho faktických příkladů, které by se daly otisknout a tak knihy a učebnice přebírají desetiletí staré články a poznatky, mnohdy zcela zkreslené, nebo nepřesně vyjádřené. A mnoho těchto článků je napsáno doslova nekorektně až lživě. Je to takové "bububu", raději se tomu vyhni... S tím, co píše učebnice občanské nauky zcela nesouhlasím, ale také to není úplná lež.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama