…ANEB O LEKAŘÍCH JEDINĚ DOBŘE

11. února 2011 v 16:56 | Marek Musil - Mamufous |  S jistou vážností
I když jsem si líbil, že ne, nedá mi to, abych se nevyjádřil k současné zdravotnické krizi. Její příčinou je akce lékařů, "děkujeme, odcházíme".
Poměrně dost lidí se mě ptalo na názor. Ne, že bych byl kompetentní vyjadřovat svůj názor veřejně a ani mé jméno neoblažuje lékařský titul. Jen jsou v mém okruhu lidé, kteří svůj názor zaujali a chtějí znát ten můj.
Předně musím říct, že tuto akci vnímám jako politickou. Že je český zdravotnický systém chatrný a notně přestárlý, to si snad uvědomuje každý, kdo umí napočítat do deseti. Bohužel, skutečnost je taková, že většina "místních" systémů je z dlouhodobého hlediska totálně nefunkční a naprosto ztrátová. Pro příklad lze uvést penzijní systém (nesprávně uváděný jako důchodový), systém sociální podpory a v neposlední řadě také daňový systém. Skoro by se chtělo říct, že vše je takto nastaveno zcela záměrně. Pojďme ale zpět k lékařům. Jak jsem již řekl, událost vnímám jako politickou a v zásadě s akcí a postojem lékařů zcela nesouhlasím. Má to však svá "ale".
Průměrná česká mzda činila v roce 2010 nějakých 23.709 Kč (zdroj ČSSZ). Výši průměrné mzdy lékaře se mi nepodařilo najít, ale díky své profesi vím od svých klientů-lékařů, že se pohybuje někde mezi 50 a 70 tisíci za měsíc. Údaje mi poskytli lékaři s atestací, dostatečnou praxí, kteří pracují v krajských či soukromých nemocnicích. Nemohu se sice opírat o údaj několika málo lékařů, potažmo nepracujících ve státních nemocnicích, ale ta čísla jistou vypovídající hodnotu mají. Jde především o to, že uváděné mzdy lékařů jsou reálné, kdežto průměrná česká mzda nikoliv. Pozor, uvádím zde hodnoty tzv. čisté mzdy! U lékařů obecně je více než pravděpodobné, že si měsíčně na 50 čistého sáhnou, ale kdo z vašeho okolí a nelékař má měsíčně 23 tisícovek? Tím se nůžky hodně rozevírají. Mnou oslovení lékaři tvrdí, že problém není ve mzdě, ale v přesčasových hodinách. Lékař sloužící 56 hodin v kuse (ano v kuse!!!) je náchylnější k chybě, která může být právě v tomto oboru fatální. Navíc se takto pracujícím lékařům (a těch je většina) rozpadají rodinné vztahy a soukromý život tak přestává existovat.
My nelékaři vidíme jen ordinujícího lékaře, ale za jeho praxí stojí další práce v podobě administrativy a té je mnohdy více než skutečného léčení. Často dochází k tomu, že lékař nedostane své přesčasové hodiny vůbec zaplacené, protože těch je tolik, že to odporuje nejen zákoníku práce, ale především vnitřním předpisům právě pro důvod možného ohrožení pacienta. Mnou oslovení lékaři volají po posílení lékařských týmů při zachování mezd. V tom s nimi souhlasím. Jestli se lékařům obecně zdá, že 50 měsíčně je málo, protože v zahraničí jsou na tom lékaři lépe, potom je potřeba přepočítat také mzdy ostatních oborů a profesí, a dát je do souvztažnosti k platům lékařů. A právě toto hraje v neprospěch českých lékařů. Navíc, platy jim neurčují ostatní obyvatelé, kteří nyní čekají, zda zakoupit knihu domácího lékaře - podle toho, jak celá věc dopadne. To stát a vedení státních nemocnic (a nejen ty státní) ovlivňují platy lékařů. Nikoliv však přiblblou tarifní tabulkou, ale schopností nastavit systém zdravotnictví do fungujícího režimu. Podle mého zde zdravotní pojišťovny nejsou proto, aby vytvářely horentní zisky, ale proto, aby přerozdělovaly vybrané pojistné. Pojišťovny by měly také přepracovat proplácení lékařských zákroků a péče, a zajistit systém proti zneužívání ve smyslu fiktivně prováděných vyšetření pacientů.
Management nemocnic by si měl přestat hrát na rodinu Ewingů ze seriálu Dallas a měl by začít pracovat především na prosperitě ústavu tak, jak je to možné vidět v seriálu Ordinace v růžové zahradě - i když se jedná o velmi zjednodušený seriálový pohled. Politici by měli přestat kecat do práce ředitelů nemocnic a spíše lehce korigovat celý systém. A my pacienti? Také my máme svůj podíl na stavu zdravotnictví a ne malý!!! Byl bych pro zavedení povinnosti tzv. pravidelných prevenčních prohlídek u lékaře a to i u specialistů! Podle věku, podle pohlaví a klidně také rámcově podle profese. Předešlo by se tím řadě zanedbaných změn na zdravotním stavu pacienta. Jen proto, že žena nešla několik let ke svému gynekologovi, bylo posléze nutné odstranit vaječníky s progresívním nádorem. Zákrok a následná léčba za statisíce, zatímco prevence by možná tomuto předešla a statisíce by ušetřila. Proč bych se měl svým pojistným podílet na tom, že chlápek se rád cpe a ve svých padesáti letech váží 120 kilo, má nadváhu jak' prase, vysoký tlak, cholesterolu jako blázen a léčí se z druhého infarktu…? Sportuješ, nekouříš, předcházíš tzv. civilizačním chorobám? OK, dáme ti slevu na pojištění a rozšíříme možnost využívat více lékařské péče zdarma. Kálíš na to, hulíš jako fabrika a vypadáš jak' hroch? OK, tvoje volba, osolíme ti pojistné a omezíme možnost bezplatné péče. To by bylo najednou peněz pro lidi, kteří jsou nemocní od narození, nevyléčitelné a na všechny ty náročné a drahé operace, na které se národ každý den skládá. A samozřejmě také pro lékaře!!!
Takže chápu, že lékaři už nevědí kudy kam. Ale ať si mě neberou jako štít pro vyjednávací boje. Stát a jeho cash-flow jsou tam, kde jsou a uskrovnit se musí všichni, tedy i lékaři. Pokud jim je příjem malý, jděte, ale pokojně. Netahejte mě do vašich tahanic o prachy a nevytvářejte politickou hru. Uvědomte si, že pokud vám stát přidá, zaplatíme to opět a pouze jen my občané. Spíše tlačte na revizi systému zdravotnictví. To se taky může stát, že za měsíc to budou hasiči, potom policisté a nakonec soudci. Já bych musel koupit již zmíněnou knihu "domácí lékař", dva hasičáky a tři hadice, jedny pouta, obušek a pistoli, a nad dveře bych si přibil ceduli, "soudím hned a osobně". V horším případě (a to je bohužel reálnější) vyjdou do ulic všichni lidé, že už mají dost těch pitomců nahoře - těch výběrčích daní, co dají tři zlaťáky do kapsy a jeden do královské pokladny. A otevřeně říkám, že bych si taky s chutí praštil a kopnul! Zároveň s tím však přemýšlím, jak nabýt německé občanství a zde pouze žít jako cizí státní občan, abych neměl pocit, že prachy házím do kanálu, tedy vlastně, že přispívám těm lotrům nahoře na živobytí. Ale to je vlastně stejný.
 


Komentáře

1 Markus Markus | 10. března 2011 v 0:26 | Reagovat

Vyřešeno. Lékařům přidali a nám pro jistotu sjednotili DPH na 20%...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama