Kudla, Bible, lopata...

27. března 2011 v 3:23 | Marek Musil - Mamufous
Stát hledá kata, značka nadprůměrný výdělek a služební benefity…
Tak nějak by mohl znít inzerát v novinách, pokud by se stát rozhodnul obnovit trest smrti. Je určitě dobré si hned na počátku říct, že tohle a jemu podobná témata budou vždy vášnivě diskutována a společnost jako celek nikdy nedojde takzvanému konsenzu - tedy jednotné shodě.
Na jedné straně, na straně odpůrců trestu smrti, budou stát představitelé církví a jejich ovce, ehm tedy vlastně věřící a to společně s nejrůznějšími humanisty, pacifisty a jinými tydýty. Na straně druhé budou podupávat přívrženci a potomci kata Mydláře. Původ přívrženců - ať už sociální, kulturní nebo jiný nelze jednoznačně určit, ale s jistotou v této skupině naleznete pozůstalé obětí násilných trestných činů.
Kdyby se dnes někdo zeptal mě, zda trestat smrtí či nikoliv, nedokázal bych jednoznačně odpovědět. Prostě jistý si nejsem ani kladnou, ani zápornou odpovědí. Proč?
Protože lidé byli, jsou a budou omylní. S tím jak se vyvíjí nové metody zkoumání, sem tam vyplave občas na povrch nevinnost některého léta vězněného týpka. Na druhou stranu naprostá většina týpků za katrem je také skutečně vinná. Statistická hodnota úspěšnosti dopadení skutečného pachatele je tedy v celkovém průměru velmi vysoká. Další fakt, který netřeba ověřovat - totiž, že vězňů a mezi nimi též vrahů stále přibývá, jako přibývá násilných trestných činů a tedy také obětí. Ruku v ruce s tím ubývá místa ve věznicích. Zde naopak statistika ukazuje, že čím dál více lidí přestává na zákony koukat jako na neporušitelný mravní kodex a pro ty nejotrlejší zde vlastně není nic, co by je strašilo ještě před spácháním trestného činu. Není zde žádné, "chraňtěrukapánbůh" jestli něco provedeš! Proto by možná nebylo od věci čas od času vyslat kata, aby udělal čistku. No jo, pánbíčkáři už hučí, že Bůh dal život a jedině Bůh jej může vzít. Houby s octem! Vysvětlete tohle pozůstalým po malé Aničce Janatkové…! Kecy v kleci, jak říká jedna moje klientka. Jestli existuje Bůh, tak jak se snažíte lidem celá tisíciletí nakecat, tak potom asi hodně tvrdě spí po nějakém flámu. Právě u této skupiny odpůrců vyvolává téma trestu smrtí největší vlnu odporu, přestože v Bibli samotné se to vraždami a podrazy jen hemží. Ano vážení před oltářem klečící, Bibli jsem četl a celou! Jsem také věřící, ale nikoliv podle vašich představ a ve vašich očích jsem tedy považován za ateistu. Ale zpět k tématu. Ač sám viník může být skutečná lidská bestie, má otce a matku a ti jej jistě nevychovávali k tomu, aby ubližoval. Proč právě tyto lidi trestat popravou jejich potomka? Také tento názor vyvolává diskuzi.
V zásadě jde o to, na jaké rovině posuzujeme, zda trest smrtí ano či nikoliv. Existuje rovina morální - v dnešní společnosti je obecně nepřípustné někoho zabít. Rovina lidská je již diskutabilní a nejednotná. Pozůstalí oběti říkají, ano. Příbuzní viníka říkají, ne. Rovina společenská je nadřazená rovině lidské a diskuze zde bude probíhat velmi podobně. Rovina ekonomická - zde čistě ekonomicky také nelze jednoznačně říci, zda smrt ano či nikoliv. Současný trestní systém by potřeboval generálku, protože jeho základy byly položeny za Marie Terezie a je to na něm znát. České věznice praskají ve švech a vládu, zdá se, to nijak netrápí. Čistě ekonomicky by poprava hajzla vyšla levněji, než jeho žalářování. Ušetřilo by se na vodném a stočném, na stravě a ošatném, a vůbec celkově by náklady byly mnohem nižší. No jo, a proč hajzla nezaměstnat?
V době, kdy chce každý být ředitelem podniku, nebo počítačovým expertem, v době, kdy zednické řemeslo moc nefrčí, by bylo třeba na manuální lopotu nějaké otrocké ruce. Proč nevyužít zajatce vězeňského systému? Trápí mě zvláště nyní v období jara pohled na krajnice a škarpy podél silnic, které se během zimy staly odkladištěm harampádí a odpadků. A ještě víc mě trápí tahle skutečnost, když si vybavím nějaký americký film, kde hajzlové v oranžovém, připoutáni řetězy čistí okolí silnic, zatímco nad nimi stojí šerif s brokovnicí a nemá daleko k tomu to zmáčknout. Hajzl by tímto způsobem hodně pomohl české ekonomice (a silničářům) a jím vykonaná práce by vysoce převyšovala výdaj za jeho ubytování. Tedy i ekonomická rovina říká, ano i ne. Co ale s tím? Pořád jsme se nedobrali výsledku.
A bude to nejspíš tím, že vládnoucí menšina trotlů (chápej našich politiků) s tím nehodlá nic dělat. Mají nasráno v kalhotách, než aby sami zodpovědně rozhodli. Nechat ale projevit vůli společnosti formou referenda se jim také nechce. V zásadě víme proč. Zaprvé jakékoliv referendum by bylo precedentem pro každý další postup společensky důležitého rozhodování a zadruhé se naši mocipáni nechtějí vzdát pocitu vesmírné nadřazenosti nad obyčejnými lidmi. Kdyby tihle političtí imitátoři a zoufalci byli co k čemu, dokázali by jistě vyladit systém tak, že trest smrti ano, ale za určitých jasných a transparentních podmínek - až jako by výjimečných, a vše pod těmito podmínkami by bylo po zásluze odměněno tvrdou, ale skutečně nelidsky tvrdou prací v oranžovém textilu a stupeň po hajzlovi vyžadované práce, by odpovídal stupni jeho společenské nebezpečnosti a spáchanému skutku…
Ty vole, kriminalita mnohem nižší, škarpy čistý… Aha, pardón, za to vole si dám tři otčenáše…
 


Komentáře

1 Ta Obyčejná Ta Obyčejná | Web | 27. března 2011 v 8:41 | Reagovat

Fanfáry prosím, tohle je první článek se kterým souhlasím :) Rozhodně jsem pro čistý škarpy :D

2 Jeremy Jeremy | Web | 27. března 2011 v 10:37 | Reagovat

Vida, konečně článek (a taky celý blog :-), který má hlavu a patu, od někoho kdo má základní všeobecný přehled a umí si věci poskládat do souvislostí a ještě k tomu má vlastní názor, který se nebojí prezentovat :-) A mimochodem, má zdravý pohled na dnešní církev (věta "jsem věřící ale nikoliv podle vašich představ" pod kterou bych se hned podepsal) jen tak dál... :-)

3 cesspool cesspool | 27. března 2011 v 10:40 | Reagovat

Hodně dobrý článek :)

4 pavel pavel | Web | 27. března 2011 v 11:04 | Reagovat

Referendum je hloupost, protože při něm rozhoduje většina a jak je všeobecně známo, ta většina, to stádo které samo nemyslí a které se nechá ovlivnit, rozhodne podle toho jak vypadá.
Moudří lidé, nemyslím sebe, aby nedošlo k mýlce, nechci se povyšovat, tedy moudří jsou vždy v menšině, tak to prostě na světě je. :-D

5 Markus Markus | 28. března 2011 v 12:48 | Reagovat

Pavle, tak zčásti máte pravdu - naše společnost je opravdu taková "ovčí", ale tak jako se nechá ovlivnit politiky a jejich planými sliby, ovlivňuje jí také společenské dění a tedy zvyšující se násilí ve společnosti - loupežná přepadení institucí, jednotlivců (hlavně těch starších a nemohoucích), vraždy, nehody, od kterých viník ujede... Tohle všechno se týká každého z nás a věřte, že referendum na téma "trest smrti" by jistě vyznělo "PRO". Lidé dnes prostě mají na ulici strach...[4]:

6 Storyteller Storyteller | Web | 28. března 2011 v 20:57 | Reagovat

A proč by měl Bůh zasahovat do světských věcí?

No, také nemůžu říct, zda jsem pro nebo proti trestu smrti, ale jsem si jistý, že jsem proti smrti tresti.

7 Lennroe Lennroe | Web | 28. března 2011 v 22:41 | Reagovat

Stejně by to ale znamenalo pro policajta povolení pracujícího prchanta odprásknout, když se pokusí o útěk.
Souhlas, hlavně s tou ekonomickou částí, ale i jinak. Hlavně by se lidé nesměli bát a držet se jako posraní všech úžasných směrnic, ale používat taky rozum.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama