Není všechno zlato, co se blýská

15. března 2011 v 12:36 | Marek Musil - Mamufous |  S jistou vážností
Nedávno jsem zaslechl nějaký rozhovor, jehož tématem byla tzv. česká zlatá mládež. Pro ty, kteří tento termín neznají, zlatou mládeží se označují děti bohatých lidí. Pokud byste se narodili do zámožné rodiny, nebo by vaši rodiče během vašeho raného mládí velmi zbohatli, byli byste součástí zlaté mládeže.
Osobně si myslím, že na českou zlatou mládež se zbytečně upíná pozornost. Srovnám nesrovnatelné - něco jako jablka a hrušky a porovnám místní mladou honoraci s největší zlatou zoufalkou světa Paris Hilton. Srovnat nesrovnatelné, tím mám na mysli finanční možnosti Hiltonové a českých holobrádků. Před nedávnem jsem někde narazil na neoficiální světovou "statistiku" zlaté mládeže a ta česká byla v dolní úrovni. Jednoznačnými vítězi byla ruská zlatá omladina, a co mě překvapilo, v horních příčkách figurovali také čínští a brazilští výrostci. My, tedy ne my, ale čeští netáhla jsou v porovnání se světem spíše chudými příbuznými.
Čím se ale světu vyrovnají a obávám se, že mnohé překonávají, je lenivost. Abych snad některé členy neurazil, věřím, že nikoliv všichni z české zlaté mládeže jsou líní. Většina však "jak sviňa" a to jsem tuto skutečnost pronesl jako absolutně nezávistivý člověk. Znám osobně pár takových jedinců, kteří od rodičů dostávají měsíční kapesné, převyšující oficiálně uváděnou českou průměrnou mzdu. Mnozí z nich "studují", nebo se na studia "připravují". Ale ano, také ve třiceti je možné se několik let na studia "připravovat"… Jezdí v Audinách, Baworácích, Mercedesech a sem tam se někdo z nich dovalí v novém Superbu, Passatu, nebo v tátově Ferrari. Jsou pány světa a jejich sebevědomí narůstá přímo úměrně s tím, jak velkou pozornost okolí dokáží vzbudit. Je bohužel dost, abych tak řekl, slaboduchých truhlíků, kteří tato česká rádobybohatá netáhla vzývají, hledíc na ně jako na svatou relikvii. Nechápu…
Tvrdí se, že tzv. zlatá mládež se rodí v cyklech. Zhruba každá třetí generace v movitých rodech je onou zlatou mládeží. První generace zakládá a buduje, druhá generace rozvíjí a již skutečně bohatne, třetí generace je tou zlatou, protože "přichází k hotovému". Česká specifická historie zkrátila třígenerační období na dvě. Je to stejné, jako když zemědělec přehnojí brambory, aby byly větší a rychleji vyrostly. Stane se, ale chutné rozhodně nebudou. A na co vlastně narážím?
Tak tedy zaprvé nechápu, že někdo (myšlena zlatá mládež) chce žít na úkor rodičů. A že někdo zdarma získaný kapitál raději utratí po barech, než aby využil možnosti se postavit na vlastní nohy. Zadruhé nechápu houfy patolízalů, kteří s životním stylem netáhla souhlasí a podporují ho v tom. A zatřetí nerozumím rodičům těch darmožroutů, že je podporují. Že šijou sami na sebe bič.
Z obecného hlediska mi může být jedno, kdo jak žije, protože snadno získané peníze se velmi rychle vrací do oběhu díky životnímu stylu jedince. Pokud se ale zamyslím hlouběji, vadí mi vlastně jejich chování. Mohli by budovat nové, nebo rozvíjet již připravené. Mohla by vznikat nová pracovní místa a nové příležitosti, což by společnosti pomohlo mnohem víc, než slepé utrácení po barech a restauracích. A koneckonců na ty by také zbylo. Už proto mě nezajímá, co kde a proč dělal fracek zbohatlíků, jak se kde bavily děti českých boháčů a v čem kdo přijel. Je mi to totálně jedno. Většina z nich je totiž duševně pod úrovní a pro společnost neperspektivní. Mě začnou zajímat, až za nimi uvidím nějaké skutečně společensky prospěšné činy. A co vy, jak hodnotíte současnou mladou honoraci?
 


Komentáře

1 Kiwi Kiwi | Web | 15. března 2011 v 13:06 | Reagovat

Hezký článek.

2 Janča Janča | 25. února 2013 v 19:55 | Reagovat

Moc hezky napsané :-)

3 Zlato Zlato | Web | 17. července 2014 v 23:05 | Reagovat

prvý dojem niekedy velmi klame

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama