Zničit a zadupat!!!

30. března 2011 v 14:04 | Marek Musil - Mamufous |  Kde roli hrají peníze
Jestli někteří čekáte, že budu psát o jedné národnostní menšině, mýlíte se a číst dál je zbytečné. Na druhou stranu téma, kterým se chci zabývat, je také o útlaku. O útlaku drobných živnostníků a utlačovateli jsou města a obce.
Bylo napsáno hodně o tom, jací jako Češi jsme. Jsme šikovní a vynalézaví, stejně jako jsme lehce manipulovatelní a trvá nám, než se jako národ jakkoliv projevíme. Moc na sebe hrdí nejsme, ale jsou chvíle, kdy o sobě rádi řekneme, že to jsme my ti Češi. Jsme prostě komplikovaní. Asi proto, že si sami mnoho věcí zbytečně komplikujeme a jednou z časovaných bomb je přes kopírák vedená městská politika.
Projdu se po svém rodném městě a je mi smutno. Mariánské Lázně mají zhruba dvanáct tisíc stálých obyvatel. Toto malé město disponuje nákupním centrem Kaufland, prodejnou Lidl a dvěma prodejnami Penny Market. V současné době vedení města schválilo projekt výstavby správního a nákupního centra, a tak ve městě přibude nákupní dům Tesco. Mnozí možná ještě stále souhlasně přikyvují. Alespoň bude kde nakupovat… Tak tedy další fakt tohoto města. Ve městě je neskutečné množství obchodů se zlatem a drahými kameny, a nutno říct, že majiteli nejsou Češi. Těch pár "normálních" obchodů zde spíše přežívá, než aby prosperovali, a je to dáno právě filozofií vedení města. Ta je založena na tom, že městské komerční prostory bude užívat ten, kdo nabídne nejvyšší částku za nájem provozovny. Chápete už? Město je plné nepotřebných prodejen "rádobydrahokamů" a vietnamských "shitů". Běžný obyvatel města zde nemá prakticky žádnou možnost nakoupit u českého živnostníka třeba ovoce a zeleninu, nebo skutečné pravé uzeniny, o pekařství ani nemluvím.
Vedení města raději prodává svou duši neprůhledným obchodním aktivitám provozovatelům zcela pro domorodce nepotřebným prodejnám, ve kterých jsem nikdy neviděl žádného zákazníka. Letos bylo město podrobeno mediální kritice za nezvládnutí zimního úklidu veřejných prostranství. Prostě prý došly peníze. Když bez dlouhého přemýšlení vylovím z hlavy prodej rozsáhlých městských pozemků v "akci" nemocnice pana Šmuclera, když přičtu nehorázné nájemné za komerční prostory ve městě městem pronajímaných, nerozumím tomu, že nebylo na úklid sněhu. Lázeňské město tak dostalo další ránu, když byli přestárlí turisté nuceni setrvávat na svých hotelech, protože jinak by riskovali úraz uklouznutím na sněhu. Sami obyvatelé, rodiče svých dětí nabádají své potomky, aby z této prdele odešli raději pryč. Kdysi slavná zpívající fontána je dnes takovým lákadlem, asi jako hit neznámé hudební skupiny PRD. Turismus zde nekvete, spíše odkvétá a kulturní vyžití takřka nulové. Místní nemocnice se potácí mezi nejasnou existencí a zánikem, a ani tak nedisponuje porodnicí či alespoň dětským oddělením.
Co tím chci říct? Mnoho menších měst dělá chybu, když se až přehnaně orientují na okamžitý zisk bez podpory lokálních živnostníků. Když nenakoupím doma - tedy v Mariánkách, nakoupím jinde. Zajišťuji zisk a profit přespolním podnikatelům, kteří nemají žádný vliv ani zájem na profitu mého města. Místní živnostník tedy nezíská mé peníze a nemůže tyto peníze investovat do jiného místního živnostníka. Vedení města svým postojem účinně brání rozvoji místního podnikání a defakto život ve městě decimuje. Co je mi platné, že investor v rámci výstavby Tesca zrekonstruuje přilehlé silnice a křižovatku, když Tesco je dalším hřebem do rakve místního drobného podnikání. A tak tady zbude pár přeživších živnostníků, kteří již dnes podnikají snad pouze z vlastního přesvědčení. Naprostá většina ostatních obyvatel bude dál pracovat v místních lázeňských oborech s pracovní smlouvou na dobu určitou a ještě chvíli zde budeme potkávat skutečně přestárlé návštěvníky města, dokud poslední z nich nezemře. Potom - a nebude to dlouho trvat, může vedení města zavřít bránu a říct: "Tak jsme to zvládli. Zadupat a zašlapat a konečně můžeme vládnout jen sami sobě…"
A v tom jsme my Češi také jedničky. Dokázali bysme prodat vlastní matku pro okamžitý osobní zisk.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama