Po začátku konec? Ne!

22. července 2011 v 10:30 | Marek Musil - Mamufous
Aniž bych četl jediný blogerský článek na téma "začátek", je mi vcelku jasné, o čem tematická dílka budou. Nikoliv tak to mé. Na rozdíl od většiny ostatních si myslím, že nikdo z nás počátek nezažil v pravém slova smyslu. Proč, to nastiňuji zde ve svém dalším článku.

Ono totiž vše začalo již dávno před naším narozením. Osobně to vnímám tak, že pokud mluvím o začátku svého života a popis začíná dnem mého narození, je to stejné, jako kdyby traťoví komisaři začali měřit čas běžci až po části již uběhnutého úseku. Ano, jistě, jsou stovky druhů začátků. Začátek mluvení a první krůčky, začátek školní docházky, začátek první jízdy autem, první sex, první výplata - stovky a tisíce začátků. Nejsou to však ty pravé, protože ten jeden jediný začátek týkající se každého jednotlivého z nás, se začal odehrávat skutečně dlouho před naším narozením.
Pradávná čínská filozofie Jin-Jang tvrdí, že věci se nedějí náhodně a rozhodně ne bezmyšlenkovitě. Tvrdí také, že početí je zázrak a vyšší energie nás dlouho před vlastním narozením umisťuje do tohoto světa a do našeho budoucího života. Pokud je tomu tak, tak narození není pravým počátkem, ale pouze jedním z okamžiků v naší existenci na tomto světě. Stejně jako smrt. Kdo z nás ví, co následuje po smrti? Jsem křtěný a měl bych tedy věřit v Boha a jeho Ráj. Žiji ovšem jako ateista a měl bych mít názorově blízko k "ničemu" po své smrti, ale ani jedno mě neuspokojuje. Bude to něco mezi tím. Filozofie Jin-Jang je mi vcelku blízká a nejen proto, že zde existovala dávno před narozením Krista. Na rozdíl od zásadních církevních textů (např. Bible, Korán), které byly v průběhu doby přepisovány a upravovány - což je exaktně dokázáno, byla filozofie Jin-Jang pouze rozšiřována o poznatky tehdejších mistrů. A také dnešní vědecké výzkumy mi svými poznatky nejvíce připomínají učení Jin-Jang a dalších podobných. Rozhodně více věřím na zachování energií a jejímu neustálému koloběhu (Jin-Jang), než na chození po vodě a padajícímu chlebu z nebes (Bible Svatá). Ale abych se vrátil k původnímu tématu. Pro mě vše začalo před mým narozením a narození samotné byl jen jeden z životních okamžiků, které po počátku mého života proběhly. Některé jsem ovlivnit mohl a ovlivnil, jiné méně a některé okamžiky byly prostě pevně dány.
Také z čistě subjektivního hlediska - příliš mnoho začátků není dobré pro nikoho. Je to vysilující, protože mluvíme-li o skutečném začátku, tedy aby něco začalo, je třeba vložit energii či myšlenku. Ne nadarmo říkají staří mistři Zenu i filozofové, že moudrost je ukryta v historii a v tom, co jsme učinili. Také říkají, že se můžeme pouze postupně měnit. Nikde se nedočtete o tom, že večer usnu a ráno začínám den jako úplně jiný člověk. Věci se mění postupně a kontinuálně, stejně jako my lidé. Nemáme možnost zmáčknout tlačítko "začátek", vynulovat počitadlo a zkusit své štěstí znovu. Život by byl moc jednoduchý a moc nudný. Tím, že se věci mění postupně, ztrácíme často pojem o tom, kde vzniká chyba. Vidíme ji, až když vidět skutečně je a máme opět možnost ji napravit, ale stejně jako při jejím vznikání to chce čas. Abych to tedy shrnul. Dost možná právě napravuji řadu chyb, které jsem učinil, a náprava potřebuje čas. A s největší pravděpodobností právě dělám někde chybu/y, aniž bych o tom měl tušení a pouze čas ukáže kde a jakou/é. Princip Jin-Jang funguje spolehlivě.
 


Komentáře

1 Chloé Chloé | Web | 22. července 2011 v 10:53 | Reagovat

Ahoj ja som Chloé a máš krásny blog ale teraz by som od teba chcela aby si aspoň klikla na môj blog pretože som dnes len začala :-) ďakujem moc si skvelá

2 Blonde Blonde | Web | 22. července 2011 v 11:52 | Reagovat

Hodně zajímavě napsané, je to trochu z jiného úhlu, než je většina článků na toto téma. :-D

3 Sayu Invisible Sayu Invisible | Web | 22. července 2011 v 12:32 | Reagovat

Tenhle článek se mi moc líbí,protože to tak k mojí představě "začátku" sedí. Mám stejný názor na Jin-Jang, například právě v porovnání s Biblí...

Líbí se mi, jak jsi mírně naznačil, že začátek vlastně neexistuje, protože podle Jin-Jang se vše neustále vrací ve fázích, je to vlastně jeden velký koloběh všeho...
Protože když máme kruh, kde je na něm vlastně začátek? Nikde!*doufá, že jí někdo pochopí* :-D

4 Markus Markus | 22. července 2011 v 13:05 | Reagovat

I když to normálně nedělám, máš tam ten klik. Jo, a příště čti pozorněji, nejsem Ona, ale On. [1]: ;-)

5 Markus Markus | 22. července 2011 v 13:14 | Reagovat

Ahoj Blonde, díky za koment. Už ve škole mě učili, že na věc je třeba se podívat z různých úhlů a také to uplatňuji ve své profesi. I ty máš zajímavý blog![2]:

6 Markus Markus | 22. července 2011 v 13:22 | Reagovat

Sayu, máš velmi zajímavý blog. Jen jsem ho proběhnul, ale mám k němu záložku a vrátím se. Děkuju za pochvalu článku.[3]:

7 Anc.Goddess Anc.Goddess | Web | 22. července 2011 v 16:09 | Reagovat

tvůj pohled na věc je zajímavý :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama