Kalousku, pohnoj to

14. června 2012 v 15:27 | Marek Musil - Mamufous |  Kde roli hrají peníze
Znáte ten vtip o Hurvínkovi a Máničce, jak Hurvínek Máničku straší ptákem mozkodlabákem, protože má chuť na sex s Máničkou? Nakonec to dopadne tak, že Mánička ze strachu o svůj mozek strčí hlavu do stohu slámy, zatímco Hurvínek jí to dělá zezadu. A Mánička s hlavou zabořenou do slámy řve: "Jen si klovej ptáku mozkodlabáku, na mozek se mi stejně nedostaneš…!"Tak trochu si připadám jako ta Mánička, a je nás mnohem víc. Mánička v domnění, jak bravurně chrání svůj mozek ani netuší, že tím vlastně poškozuje sama sebe. Ráno jsem si standardně zapnul internet, abych se dočetl zprávu dne o tom, jak Kalousek definitivně zvýší základní sazbu DPH z patnácti na jedenadvacet procent počínaje příštím rokem (2013). Pokrčil jsem rameny, protože už několik let nakupujeme pravidelně v Německu. Máme to tam "co by kamenem dohodil", jazyková bariéra je nám zcela cizí a v určitých aspektech si Němců neskutečně vážím. Taky jsem ale ekonom a profesí poradce přes finance, takže mi je úplně jasné, jak moc je Kalouskovo politika destruktivní. A konec konců, to dojde každému, kdo se dokáže normálně zamyslet, a třeba jen lehce pohlédnout za horizont vlastního konání a politických rozhodnutí.

Poslední rok už nakupujeme v Německu naprosto všechno. Potraviny, drogerii, obuv, textil, spotřební zboží. Původní myšlenka ušetřit na některých komoditách, se postupně přeměnila na úroveň klasického konzumního spotřebitele. Dnes už nám o úsporu tak úplně nejde a v Německu primárně nakupujeme kvůli nesrovnatelně lepší kvalitě všeho, na co si jen vzpomenete. Za stejnou cenu dostanu u sousedů ovoce a zeleninu v prvotřídní jakosti. U nás je to co do kvality zadarmo drahý. Maso je z masa, sýr chutná jako sýr a prací prášek skutečně a prokazatelně pere mnohem lépe díky absenci tzv. plnidel. Německá preciznost a smysl pro pořádek je mi hodně blízká, stejně jako jejich nacionální hrdost. Ta sice občas naráží na českou ležérnost a uvolněnost, ale za dvacet let aktivního sousedství už oba národy vědí, co od sebe mohou vzájemně očekávat. No nic, trochu jsem odbočil, takže zpět ke Kalouskovi a jeho destruktivní vládě. Pojďme spočítat, o kolik přijde ročně česká ekonomika díky Kalouskově politice "za každou cenu zvýšit daně a ucpat díry ve státní kase alespoň po dobu mé vlády".

Jdeme na to:

Za měsíc jsme v Německu dvakrát pro větší nákup potravin. Útrata za oba nákupy činí v průměru sto sedmdesát euro. Měsíčně tam ale necháme víc, protože nakoupíme i textil, obuv, spotřební zboží. Řekněme tedy, že celkem za měsíc pustíme do německé ekonomiky v průměru tři sta euro. Až tam začnu pravidelně tankovat, bude to mnohem více. Dále nepočítám dovolenou přes německé cestovní kanceláře, což se zde v příhraničí těší opravdu velkému zájmu. Roční celková útrata včetně všeho popsaného činí cca pět tisíc euro (při průměrné ceně za 1 Eur = 26 Kč), tedy ročně cca sto třicet tisíc korun. Zdá se vám to mnoho? Odečtěte zahraniční rodinnou dovolenou, která vychází na nějakých třicet čtyřicet tisíc korun. Odečtěte nepravidelné tankování za nějakých pět set euro ročně (13 000 Kč), a zbytek už je útrata za potraviny, drogerii a textil s obuví. Částka činí sedmdesát sedm tisíc ročně a šest a půl tisíce měsíčně, přepočteno na koruny. Jedná se o více méně standardní měsíční útratu průměrné české rodiny za výše uvedené komodity. Naprostá většina našich přátel se chová zcela stejně. V Karlovarském kraji žije přes tři sta tisíc obyvatel, a pokud se podobně jako my chová pouhých pět procent lidí, přijde jen díky jednomu kraji česká ekonomika ročně o téměř dvě miliardy korun! To je jen jeden kraj a co ostatní kraje? Krajů, které podporují cizí ekonomiku, může být kolem deseti, což je dvacet miliard korun, které sice česká ekonomika vygenerovala, ale které se do ní již nevrátí. Přijde vám to nemožné, nereálné? Poptejte se ve svém okolí, kdo nakupuje v zahraničí, za kolik a jak často? My jsme to udělali a nestačili jsme se divit. A to už vůbec nepočítám černý obchod. Zato můžeme přičíst Polsko, kde to sice není o kvalitě u potravin, ale o kvantitě. Můžeme jen tak připočíst české dopravce v kamionové dopravě, kteří doma v Čechách netankují už nějaký ten rok, díky zásahům do spotřební daně PHM.

Nejde o to, že by chemik Kalousek byl tak blbej, že by neuměl počítat. I kdyby to tak bylo, má přece poradce. Jde o to, že tato vláda sleduje úplně jiné zájmy než ekonomický prospěch společnosti. Nejde jim o společnost, a to je ten průser. Skutečných záměrů může být mnoho, a nebudeme si nalhávat, že čistě osobní zájem tam není.

Vezměte to takto. Na konci osmdesátých let jsme byli ekonomicky a hospodářsky zcela samostatný a suverénní stát. Hospodářství vykazovalo přebytky, průmysl byl konkurenceschopný a po ekonomické stránce jsme jako stát byli více věřiteli než dlužníky. Prostě, měli jsme mnohem více dlužníků, než kolik jsme sami jiným dlužili. Během dvaceti let jsme si zdecimovali zemědělství, zrušili obrovskou část průmyslové výroby, a dnes jsme na tom tak, že naprostou většinu potravin dovážíme. Nedokážeme budovat bez dotací, na kterých jsme pekelně závislí. I když je stát dnes poměrně chudý, přesto mezi lidmi zůstává stále dost prostředků. Ty je třeba z lidí dostat, protože finanční prostředky nám do jisté míry zabezpečují svobodu. Proto si připadám jako ta Mánička. Strčil jsem hlavu do slámy tím, že podporuji cizí ekonomiku. Bohužel tím zároveň oslabuji tu českou, stejně jako řada jiných. Ale největší Máničkou je vláda, která evidentně nedělá to, co od ní očekávají obyvatelé tohoto státu. Možná by bylo na čase vzít něco, čím těm nahoře ty mozky vykloveme. Nerad bych se dočkal situace, kdy budou naše děti vyrůstat nikoliv v suverénním státě, nebo nedej Bože ve zbankrotované a zpustošené zemi.
 


Komentáře

1 jezinka jezinka | Web | 14. června 2012 v 15:56 | Reagovat

Není co dodat- přes všechna varování ekonomů tomu chemici  rozumí líp.Jedna analýza- jsem nejlepší- a syntéza-blbosti a arogance a je to. :-)

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 14. června 2012 v 17:05 | Reagovat

Kalousek, to je politik kterého fakt nemusím.
A opravdu dost se bojím, jak to tu bude vypadat za 20 let, respektivě do čeho porodím jednou děti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama