Sedm kulí z plastu

30. září 2012 v 11:24 | M.M. - Mamufous |  S jistou vážností
Nemyslím, že by byl v této zemi někdo, kdo by neznal Pavla Vondrouše - "střelce z Chrastavy", jak ho ihned média nazvala. A když už mluvím o médiích, jejich celková slaboduchost zde momentálně slouží národu, a třeba právě média budou stát za novým impulzem společnosti, jak se po dvaceti letech hnout z bodu nula.
Je zajímavé, jak mohou být události relativní. Za normálních okolností a ve zdravé společnosti by byl Pavel Vondrouš lidmi označen za psychopata. Pominu-li fakt, že stát se tato událost v jiné zemi, už by asi Pavel Vondrouš nežil, je přesto jasné, že takové chování společnost prostě nepřipouští. Nikoliv však v České republice. Tři dny jsem sledoval diskuze a reakce na internetu, a "střelec z Chrastavy" má u lidí obrovskou podporu a sympatie. Tohoto aspektu by si měli začít politici - a to i ti komunální, velmi rychle všímat.
Zcela záměrně jsem se dotknul médií a jejich dlouholeté slaboduchosti. Rozhodně není mým úmyslem urážet novináře samotné, ale rád bych poukázal na dopad médií obecně. Kdokoliv z nás se rychle zamyslí nad strukturou informací, které se na nás denně valí, pravděpodobně se shodneme na jasně negativní rovině. Pokud psychologové říkají, že náladu prostředí vylepšíte třemi až pěti úsměvy vyslanými do vašeho okolí, co potom tedy způsobují média svými zprávami? Většina lidí o tom nikdy nepřemýšlela, ale v jednom ze svých předchozích článků jsem psal o tom, co se stalo, když jsem ze svého života odstranil televizi. Jsem proto přesvědčen, že svou vinu na incidentu nesou média jako taková, a je to vina nemalá. Jsme psychicky narušení, protože jsme nuceni zpracovávat informace o krizích, válkách, terorismu, diskriminaci, násilí, korupci a o neveselé budoucnosti nejen na národní úrovni, ale také na úrovni světové. Znovu se tedy ptám, jak moc je naše podvědomí ovlivněno tím, jaké informace jsme denně nuceni zpracovat…? Ale zpět ke "střelci".

Někteří "odborníci" se již chystali na světoborné vysvětlení, že střelec je narušený, že tím řešil své osobní problémy a podobně. Takových počátečních úvah se ihned po incidentu objevilo mnoho. Všichni tito chytrolíni však narazili. Občan Pavel Vondrouš je pracující (a pracovitý) spořádaný mladík, který neřeší žádné osobní krize ve smyslu vztahů, finančních závazků či zdraví! Už jeho prvotní prohlášení, že se na situaci v zemi nemůže dál dívat bez toho, aniž by sám na takovou situaci nepoukázal, asi všem odborníkům vyrazila dech. Člověk, který nemá osobní problémy, člověk, kterému je dvacet šest let, zde mluví o zoufalství a o politice! Nejsem sice ani psycholog ani sociolog, ale něco jsem o těchto vědách přečetl, a jako "mírně informovaný" zodpovědně říkám, že tento čin je pro celý národ hodně vysoko zdviženým prstem. Jedná se o precedens, který v budoucnu může být časovaným spouštěčem událostí, které nebudou mít obdobu.

Někteří lidé mohou po přečtení výše napsaného podlehnout dojmu, že pokud bude tento incident řádně a exemplárně potrestán, že bude vše v pořádku, ale opak je pravdou. Incident se již udál a média se řádně postarala o to, aby naprostá většina společnosti znala podrobnosti nejen události samotné, ale také vyjádření "střelce". Rozbuška byla aktivována. Společnost téměř souhlasně říká, že vláda a politici samotní nestojí za nic, a že stát řídí mafie. I já s tímto názorem souhlasím, a doslova jsem sám sebe přistihnul, že podvědomě vyčkávám, kdo první ztratí nervy a půjde celou věc vyřídit násilím. V tomto se nijak neliším od naprosté většiny obyvatel České republiky. V tomto smyslu je pro mě "střelec z Chrastavy" hrdinou, a ač jsem se snažil sám sobě vysvětlit, že v moderní společnosti je takové chování nepřípustné, našel jsem velmi mnoho argumentů proti, že nám vlastně nic jiného nezbývá.

Olej do ohně přilil nakonec sám prezident, který se nechal heroicky slyšet, že se ani nestačil bát, a že incident by přirovnal ke klukovině, která zaslouží pár facek. Václav Klaus je arogantním člověkem, ale jeho vyjádření k incidentu nebylo ani moudré, ani věrohodné. Video samotného činu můj názor jen potvrzuje. A potvrdil to také sám prezident tím, že nakonec se nechal v nemocnici ošetřit. Možná, že do kalhot si nadělal až mnohem později, když se dostal z první šokové vlny. A měl proč. Nikdo již nezjistí, co rozhodlo o tom, že "střelec" si nevzal skutečnou zbraň. Místo plastových kuliček, které způsobují slušné modřiny i přes vrstvy oblečení, mohl Václav Klaus "pochytat" sedm ostrých ran z bezprostřední blízkosti přímo pro pravé plíce. Pokud by střelec použil nejběžnější ráži, nezachránil by prezidenta nikdo na světě. Teorie o tom, že tělo se chová jinak již při zasažení první skutečnou střelou nechme být, protože v tomto případě by zcela jistě jediná střela byla také smrtelná.

Národ má svého hrdinu, i když mnozí se k tomuto postoji veřejně hlásit nebudou. Dost možná "střelec z Chrastavy" právě někomu dodal odvahu, někoho inspiroval, někomu vnuknul myšlenku. Dost možná to může být někdo, kdo nežije tak spořádaně jako Pavel Vondrouš, a tím se ten někdo stává mnohem nebezpečnějším. Společnost zavnímala, že "střelci" je pouhých dvacet šest let. Pouhých dvacet šest let života stačí k tomu, aby byl člověk znechucen morálkou a nezodpovědností české politické scény. Můžeme se jen ptát, zda postoj takového člověka ovlivnila generace předchozí (přebírání názorů), nebo si dotyčný vytvořil názor a postoj sám? Politici si na sebe svým amorálním postojem a nezájmem o veřejné blaho, šijí bič a pořádně dlouhý. Pokud by došlo k násilnostem, přijde dominový efekt. Pokud si politici myslí, že není problém opustit zemi, osobně bych jim řekl, že se velmi pletou. Rozpoutalo by se zde malé peklo a odneslo by to mnoho nevinných lidí z řad rodin a příbuzných celé vlády. Je třeba otevřít oči a začít napravovat všechny křivdy vůči občanům, padni, komu padni. Ono se to lehce řekne, udělat se to asi nechce. Myslím však, že hra s ohněm dávno začala, a Pavel Vondrouš byl první jiskřičkou z mnoha dalších a stále větších.
 


Komentáře

1 Marionette Marionette | Web | 30. září 2012 v 12:42 | Reagovat

Přesně toto zobrazuje náš stát ve světě. Nejdřív metylalkohol, teď zase málem zastřelí prezidenta plastovými kuličkami a ochranka se někde vzadu šťourá v nose. Fakt mě to tady všechno udivuje. O Kluasovi ani nemluvě, je to nafoukaný člověk a nedělá nám vůbec dobrou pověst (stačí si vzpomenout na pero které si "vypůjčil", protože se to tak prý dělá).

2 Marek Marek | 30. září 2012 v 13:47 | Reagovat

Ano, je to tak a komentář stanice BBC je také výmluvný. Takhle pošramotit pověst republiky ve světě dokázalo několik lidí z politické scény, ale na nápravu bude třeba minimálně jedna celá generace.[1]:

3 Lafi Lafi | E-mail | Web | 8. října 2012 v 22:18 | Reagovat

Bohužel nejsme v bodě nula ale víc jak -1.5 bilionu Kč.
Strašení rebelií a atentáty na politiky bych tak nedramatizoval. Kolikrát v nedávných dějinách se v čechách veřejně vraždilo? Myslím, že to bude hodně malý počet, jestli vůbec nějaký. Spíš bych to viděl na vajíčka, rajčata a hlavně kecání u piva.

4 Marek Marek | 15. října 2012 v 10:09 | Reagovat

Říká se, že i z toho nejslabšího zvířete se v rohu může stát nebezpečná šelma. Pohár trpělivosti - pokud se na něj nehledí, vždy dříve či později přeteče.
Osobně to vidím tak, že když generace dnešních lidí před penzí zvonila před dvaceti lety, nacházela se v produktivním věku. Tito lidé mají dnes téměř dospělé, nebo krátce dospělé děti, které si jistě doma vyslechly mnoho nářků na vývoj od revoluce. Možná dnes tuto generaci politika a stav tohoto státu zatím příliš nezajímá, ale přijde doba, kdy se to změní. Bydlení, rodina, práce... A je dokázáno, že právě tato generace je svým přístupem k různým řešení velmi agresívní. Svědčí o tom také věk střelce. Proč to nebyl penzista, proč to nebyl čtyřicátník? Jak je možné, že střelci nebylo ani třicet? Tato doba "výborně" formuje současnou mladou generaci, která vědomě i podvědomě přebírá "stupeň nasranosti" svých rodičů, ovlivněný díky mládí "horkou hlavou". Nakonec, mnoho odborníků se již dávno vyjádřilo, že tento stát si svým nicneděláním vychovává radikály, kteří mohou být v budoucnu velmi problematičtí. Osobně bych to nezlehčoval. [3]:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama