Icebug ZEAL 3 M RB9X

10. května 2017 v 11:41 | Mamufous |  Extrémní překážkové závody

Šaty dělaj' člověka, říká se. Tahle pravda ale končí ve startovní zóně extrémních překážkových závodů (OCR). Můžete mít oblečení z Lidlu, nebo můžete být "vystajlovaní" od Under Armour, ale jakmile máte špatné boty, nepomůže vám na trati ani svěcená voda. Prostě, oblečení na OCR hraje podružnou roli. Roli zásadní mají boty.

Vhodné boty na OCR lze pořídit již za nějakých dvanáct stovek, bude se však jednat o totální mainstream. Příkladem jsou Adidas Kanadia. Lidé si je pořizují na chození do práce, na kolo i na sport. Jsou to (nikoliv špatné) rozšířené univerzálky, bohužel jejich funkční limit končí tam, kde na OCR začíná opravdová potřeba výkonné boty. Mezi takzvané prémiové značky pro potřeby účastníků extrémních překážkových závodů patří švédský Icebug. Laické veřejnosti nepříliš známá značka, avšak v samotném Švédsku i okolních zemích velmi rozšířená. A známá. Stejně jako u nás Baťa.

A tady to začíná
Kolem Icebugů jsem chodil jako mlsný pes asi rok a půl. Na vině nebyla cena - průměrná cena Icebug pro OCR se pohybuje kolem tří a půl tisíc korun, což je v porovnání se speciální řadou Salomon S-Lab (ceny kolem pěti tisíc) ještě docela sranda. Rok a půl mi žádný Icebug neseděl vinou mého širokého chodidla. Byl pro mě příliš úzký. A tak zatímco žena lítá v Icebugu, špička OCR lítá v Icebugu, já byl nucen prohánět zmíněný Salomon. Ne, že by Salomon byl špatný, to ne, ale má mouchy, které mi nevyhovují.
Štěstí se na mě usmálo letos na jaře, kdy ve Švédsku asi zjistili, že s širokým chodidlem je nás víc a peníze necháváme u konkurence. Na scénu tak přichází Icebug ZEAL 3 RB9X. Na jednom z podniků OCR je pro mě měl připravené Martin Šálek - zástupce značky v ČR. Do nich moje chodidla vklouzla jako pověstná Popelčina nožka do střevíčku. "NO, KONEČNĚ!"


Icebug ZEAL 3 RB9X
Letošní horkou novinkou švédských Icebug mezi bezhřebovými běžeckými speciálkami pro skutečně náročný terén je již zmíněný model ZEAL 3 RB9X. Kromě přepracovaného vzorku podešve je bota "ušita" na širším kopytu. Zmíněný vzorek podešve by měl mít podle výrobce ještě lepší samočisticí schopnosti než předchozí dvě generace modelu a jeho celková struktura by se měla lépe vyrovnávat s asfaltovými přeběhy. Materiál podešve, lépe řečeno směs materiálu pod označením RB9X zůstává nadále ústředním prvkem, protože se velmi osvědčil jako ideální při zdánlivě nemožné kombinaci vlastností. Směs je dostatečně tvrdá, aby se při běhu po asfaltu "nežvýkala" a nemizela před očima (nešvar Salomonu), zároveň je ale dostatečně poddajná při běhu na šotolině a/nebo po kamenitých srázech, kde směs vykazuje výborné adhezní vlastnosti. A jako jedinečná se směs ukázala na mokrých kamenech, nebo přímo na kamenech pod vodou, na kterých se jiné značky bot chovají velmi nejistě až nebezpečně (například Reebok). Vzorek (výstupky) "zílů" má výšku univerzálních 5mm po celé ploše podešve.
Ve střední části podešve (pod klenbou) přibyla část z velmi tvrdého a odolného platu s vytvarovanými ostrými zuby v podélném i příčném směru. Proč to? Například já občas příčně popadané kmeny stromů nepřeskakuji, ale přebíhám a od jejich povrchu se přitom odrážím středem boty, nikoliv špičkou jako jiní. A tyhle zuby se dokážou pořádně zakousnout i do nebezpečně mokrého dřeva. Zadruhé budou zuby výborně fungovat při šplhu na mokrém zabahněném laně, kde mnohdy moc nepomáhá ani pořádný zámek lana přes nárt. Vzorek je logicky šípovitě orientován v patní časti směrem dopředu, ve špičce směrem dozadu. Drop, čili tlumení boty má hodnotu 6mm a v botách je tak možné absolvovat i dlouhé závody.


Svršek obuvi je vytvarován z balistické síťoviny do již zmíněného širšího fitu. Ano, vytvarován. Kromě našité přední ochrany prstů a malého dílu na opatku nenajdete na botě žádné jiné vnější švy. Balistická síťovina má nadstandardní mechanickou odolnost, což se při běhání v nejtěžším terénu hodí a hlavně se její vlastnosti NEMĚNÍ ani při změně prostředí, v němž se bota nachází. Síťovina má nulovou okamžitou roztažnost a je jedno, zda je právě mokrá, suchá, od bahna, promrzlá, nebo zahřátá od slunce. Toto "pro" má však své "proti". Síťovina není prodyšná. Pro mě osobně je to zanedbatelný aspekt. Raději budu hrát na mechanickou odolnost bez prodyšnosti. Reebok jsem na této slabině nachytal po dvou závodech a Salomon opakovaně po čtyřech. Nutno dodat, že oba výrobci se k následným reklamacím stavěli čelem a k mé spokojenosti.

Mezipodešev boty ZEAL 3 RB9X je vytvořena z jakési vany, která má dvě funkce. První pevně usazuje chodidlo do jediné možné polohy v botě, což výrazně pomáhá při běhu po vrstevnici kopce. Druhou funkcí - opět logickou, je vnější ochrana patní části chodidel.
Jazyk je skutečně dostatečně široký, takže obejme pohodlně velkou část nártu a pevně utažené tkaničky do nártu neřežou. Uprostřed je navíc podélně lehce vypolstrovaný. Stejně, jako je propracovaný svršek obuvi, ani vnitřek neponechává nic náhodě. Na vkládané vložky zapomeňte. Vše je přišité a napevno. Opatek a vložka působí na omak semišově, ale logicky se jedná o variantu umělé kůže. Ve výsledku se tak bude v botě cítit dobře i běžec, který nepoužívá ponožky a naopak noha ve správné ponožce (v běžecké pevné) bude díky vnitřním materiálům opravdu pevně usazená. Boty jsou velmi lehké (velikost 42 = 450g/pár), v ohybu do špičky spíše měkké a platí to také pro zkrut v podélné ose.Na štítku boty je sice natištěno "Made in Vietnam", ale podrobným pohledem je vidět preciznost výroby. Švy jsou pravidelné, dvojité a z pevné nitě. Jednotlivé díly sedí přesně, lepené části nenesou známky nedostatku lepidla, ani nejsou přebytkem lepidla zapatlané. Dírky na tkaničky jsou velmi precizně a hustě obšité. Potěšit dokáže i taková drobnost, jako potisk plastových konců tkaniček logem a nápisem Icebug. Tkaničky samotné vypadají nesmrtelně a jsou klasicky běžecky ploché. Špička boty je navíc kromě lepení přišitá čtyřmi stehy.

A jdeme ven
Vůbec jsem neexperimentoval s ponožkami a pro první výběh (a test) jsem zvolil kompresívní podkolenky Icebug. Již první ostré nazutí a utažení bot dává chodidlům pocit jistoty. Svršek z balistické tkaniny je tak dobře vytvarován, že utažením tkaniček přitiskne rovnoměrně celé chodidlo do stélky. Ta je příjemná, ale nekompromisní. Marně budete hledat rádoby ortopedické zvlnění v místě klenby. Počítá se s tím, že bota se bude v náročném terénu kroutit ve všech osách a chodidlo pochopitelně s ní. Celý systém utahování bot je proti konkurenčním značkám mírně posunut směrem od prstů, které tak mají větší prostor pro práci a utažením tkaniček nejsou nepříjemně mačkány směrem k sobě. Neměl jsem však pocit sandálů. Opatek je tvarován mírně kulatě a pata v něm sedí příjemně. Bota má nižší střih, aby měly kotníky i achilovka dost prostoru při terénních manévrech chodidel, ale vůbec jsem z nižšího střihu neměl pocit, že by se mi bota mohla vyzouvat. Když to shrnu, někdo ji ušil přímo na mé nohy. Zvyknout jsem si musel na počáteční menší poddajnost síťoviny v přední části boty, která mě na chvíli při nakročení vždy trochu zatlačila shora do prstů. Ale vnímal jsem to jen v první chvíli, potom už vůbec. Na rozdíl od mainstreamových modelů chodidlem v botě nehnete do žádné ze stran a skutečně máte pocit, že bota se utažením stala součástí chodidla, aniž by chodidlo nějak omezovala.Asfalt, šotolina
První stovky metrů jsem musel přeběhnout po klasické silnici. Hodně mě překvapilo, jak stabilně se boty chovají i mimo své výsostné povrchy, přestože mají "traktorovou" podrážku. Žádné "žvýkání" výstupků, ani pocit "plavby na vodě". Někdo třeba mávne rukou, ale "žvýkání" i "plavba na vodě" jsou při běhu po asfaltu energeticky náročné projevy. A při asfaltovém přeběhu po desítkách kilometrů lesních trailů během závodu…
Asfalt brzy vystřídala šotolina. Ocenil jsem nejen zmíněné tlumení 6mm, ale již také popisovanou relativní tvrdost podešve. Na šotolině jsem absolvoval cca 6km stoupání a tak jsem měl čas plně vnímat, co se děje pod chodidly. Boty jsou velmi čtivé. Podrážka dokáže odfiltrovat všechny ty ostré a poměrně velké kamínky, které někdy "štípou" do chodidla, ale zároveň máte plnou zpětnou vazbu, po čem běžíte a co přesně se pod podrážkou nachází. Ve spojení se subtilní, lehkou a pevnou botou se běh stává snadnějším. Kvitoval jsem poměrně tvrdší směs podrážky i její vzorek během celého tréninku/testu. Za celou dobu mi do něj nezapadnul jediný kamínek, který bych musel při běhu "vydrolovat". U konkurence se mi to stávalo, ale příčinu bych viděl především v měkčí směsi, do které se ostrý kamínek prostě zařízne. Univerzální vzorek jej tam potom už jen drží zaklíněný.Blíž pravému domovu
Tak jako se moje papuče chovají sebejistě u nás doma, Icebug Zeal 3 RB9X si začínají pořádně chrochtat v kamenitém, členitém, nebo měkkém terénu, prolnutém vodou, bahnem a mokrou trávou. Tam jsou doma. Čím horší adhezní podmínky, tím sebejistější jsou. Sytý hladovému nevěří, tvrdí se. Já tvrdím, že kdo nezkusil Icebug na mokrém kamení, neuvěří, že existuje bota, která na tak nestabilním povrchu tak dobře drží. Přede mnou se objevila výzva v podobě starého lesního výrazně erodovaného úvozu. Ne, boty Icebug mi nedaly nadpřirozené schopnosti. To jejich konstrukce a nízká hmotnost dala mému pohybu vpřed lehkost. Vzorek podešve se postaral o velmi dobrou adhezi a nižší poddajnost výstupků společně s vhodně zvoleným vzorem se ochotně zachytávala za jakoukoliv nerovnost terénu. Když mi bota zmizela po kotníky v nánosu bahna, prostě jsem jen použil větší sílu na vytažení. Ztráta boty nehrozí, protože celý svršek velmi dobře a pevně obepíná nárt a opatek nedovolí patě chodidla opustit své místo. Navíc balistická (neprodyšná) síťovina celou dobu dělá, že žádné bahno nepotkala a moje chodidla zůstávají nadále v suchu. Účastníci závodů dobře vědí, že po výbězích většinou následují sběhy. A prudké sběhy. Já je zkusil také. Nulovou roztažnost síťoviny už jsem zmiňoval a v praxi se jen potvrdila. Oproti jiným materiálům se na "Zílech" vlivem vlhkosti či mokra nic neroztahuje, takže při sběhu neřešíte narážející prsty uvnitř špiček bot, což je pro mě ulevující. Klasické materiály, které mainstream používá, zpravidla povolí, prostor v botě se v podstatě zvětší a chodidlo mi v botě lítá sem tam. S Icebugem se vyloženě těším na vrstevnicové běhy i sběhy směrem dolů, protože se nebudu muset soustředit na přimáčknuté prsty nohou ve špičkách bot.

Překvapila mě pozitivně také voda. Jasně, nabral jsem do bot, ale materiály jsou nenasákavé, takže během několika (desítek) metrů voda z bot odteče, ale boty samotné nezvyšují váhu o nic. Už nemám pocit, že běžím v mokrých onucích, vážících kilogram jenom proto, že na trase byla voda. Je to velmi příjemná změna, která opět zvyšuje celkový komfort běhu terénem.
Celá bota je konstruovaná a šitá takovým "minimalistickým" způsobem. Žádné zbytečné polstrování a výplně. Žádné okrasné švy a prošívání. Vše je přizpůsobeno pouze nejlepší funkčnosti při zachování dostatečného komfortu. V praxi to znamená, že jakmile do bot naberete vodu, ta se nemá do čeho vsakovat. Jistě, určité (malé) množství vody bota nasákne, ale je tak zanedbatelné, že nohy v botách po desítkách metrů vůbec nečvachtají. To samé v bahně. Podařilo se mi při tréninku proběhnout zdánlivě obyčejnou louží, které ale ukrývala bohatou vrstvu lesního bahna. Bylo ho po kolena. Nohy jsem vytáhnul komplet černé, obalené bahnem. Dvě další proběhnutí vodou a na botách vůbec nebylo znát, že se před chvílí v bahně potápěly.
Je jasné, že drobné kamínky se při pohybu v extrémním terénu do bot dostanou. Ale to do každých. U bot s klasickou komerční síťovinou se však do bot dostává také poměrně jemný sediment, který v krajním případě dokáže potrápit místa mezi prsty, která úplně rozedře. Řekl bych, že v případě Icebugů bude toto díky neprodyšnosti svršku poměrně dobře minimalizováno. Komerční síťovina totiž může v extrémních podmínkách fungovat jako sítko.
Skutečně největší devizou popisovaných Icebug ZEAL 3 RB9X je jejich tvarostálost za všech okolností a schopnost limitně se přiblížit vzniku fyzikálních zákonů v praxi.Jsem nadšený z toho, že ani po téměř dvou hodinách v extrémním terénu jsem nepotřeboval nějak převazovat (utahovat) tkaničky. Boty na nohách seděly stále stejně pevně mokré i suché. Je mi jasné, že fyzikální zákony platí a platit budou. Všichni víme, jakou paseku dokáže udělat mokré kamení pod podrážkami bot zvláště pak při běhu. Jestliže běžecká obuv Reebok v tomto ohledu představuje spíše brusle (napříč tvrzení výrobce) a další maintream se chová jako na namydlené podlaze, Icebug je v takovém porovnání ztělesněním jistoty. A zaujala mě ještě jedna věc. Tím, jak svršek boty drží chodidlo na jednom místě při všech možných manévrech, nedostavil se při běhu korytem potoka pocit, že jsou moje chodidla ze stran otloukána kamením pod vodou. Připisuji to právě zamezení pohybu chodidla v botě vlivem balistické tvarostálé síťoviny. Díky tomu jsou mnohem rychlejší běžecké přechody "voda - terén", nebo "terén - voda". Icebug prostě drží chodidla v lepší kondici.

Shrnutí
Pokud hledáte na svá širší chodidla opravdu výkonnou OCR (ale též pro orientační běh, přespolní běh, skyrunning, atp.) botu a dopředu víte, že taková bota nebude plnit všechny funkce "v domácnosti", potom mohu Zeal 3 RB9X doporučit všema deseti. Určitě to není bota pro případ jediných sportovních bot pro všechno ve vašem botníku.

Popisované "Zíly" jsou solidně odtlumené, ale zachovávají si jasnou čtivost terénu a povrchu, a rozhodně nejsou polohluché či poloslepé. Pro mě jako pro technikou běhu průměrného běžce jsou naprosto ideální. Pro technicky vyspělého běžce budou poslušným asistentem, pro běžce spíše silové budou spolehlivým dříčem. Boty jsem po tréninku a zátěžovém testu důkladně zkontroloval a nenašel jsem na nich žádné známky narušení materiálu, lepených spojů a švů. Nenasákavé materiály nejsou poznamenány změnou barvy vlivem bahna a špíny. Většinou již po prvním použití viditelný posun vlepovaných vložek bot se zde absolutně nekoná. Nebýt drobných mechanických šrámů od ostrých kamenů na podrážce, šly by boty zabalit zpět do krabice a vrátit je jako nepoužité.
Kdo však očekává bahňačku až bačkorovitého typu, může být zklamán. Pro příklad uvádím třeba Salomon Speedcross 3, které také vlastním. Tlumení (drop) 11mm dělá z boty hluchou a slepou, a prakticky nespolupracujícího prostředníka mezi povrchem a chodidlem. Přední část podešve je příliš měkká a sem tam nějaký kámen štípne do chodidla. Při přechodu z podobného typu bot se může zprvu Icebug ZEAL 3 RB9X zdát jako příliš tvrdý, ale věřte, že si velmi rychle zvyknete také díky výše popisovaným vlastnostem. Já jsem si Salomon Speedcross 3 vzal den po testování Icebugů na delší trailový výběh (<20km) s nováčky a prakticky celou dobu jsem litoval, že Icebugy zůstaly doma.Čištění a údržba
Co z bot nesmyje potok, nebo louže, to zařídí sprcha. Jak jsem zvyklý prát boty v pračce, u Icebugů to ani není potřeba. Boty lze vzít také wapkou, zbavit je jen zbytků bahna ze svršku, prohnat čistou vodu vnitřkem obuvi a máte hotovo. Boty doporučuji nechat schnout otočené podrážkou nahoru, aby vnitřní materiály boty rychleji oschly. V případě Icebug ani není zapotřebí cpát do bot noviny, protože materiály během schnutí nebudou nijak pracovat. Zkusil jsem boty zhruba hodinu po umytí nazout a dokážu si představit, že v nich hodinu po umytí opět vyběhnu. Byly uvnitř vlhké, ale to v případě OCR stejně nehraje roli. V případě osychání doporučuji pod boty dát hadr, nebo noviny, protože nenasákavé materiály schnou odlučováním vody a pod schnoucí obuví tak vzniká malá loužička.
 


Komentáře

1 Petr Petr | 10. května 2017 v 20:26 | Reagovat

Jsou i nějaké kvalitní icebugy pro lidi s užším chodidlem? :-)

2 Mamufous Mamufous | 11. května 2017 v 9:10 | Reagovat

[1]:
Petře, právě že lidé z užším chodidlem mají zatím u Icebug mnohem lepší možnosti výběru. Až nyní přichází Icebug s nabídkou několika modelů s širším fitem.

3 Uzda Uzda | E-mail | 6. června 2017 v 21:20 | Reagovat

Ahoj Petře, prosí  kde se dají sehnat podkolenky či jiné oblečení od icebug?
Jinak v lednu jsem si pořídil PYTHO 2 M BUGrip a super botky. Dík :-)

4 Roman Roman | 2. července 2017 v 8:57 | Reagovat

Poběžíš v nich UB? Nebo se nehodí? Jaké boty na UB?

5 Mamufous Mamufous | 3. července 2017 v 0:36 | Reagovat

[3]:
Uzdo, na tvůj dotaz jsem určitě odpovídal přes mail. Pokud se pletu, omlouvám se za opožděnou odpověď. Chlapi z Icebug objíždějí všechny závody Predator race a vozí s sebou fakt široký sortiment textilu. Vzorkovou prodejnu mají v Příbrami a kontakty/adresy zjistíš na www.icebugrunning.cz.

6 Mamufous Mamufous | 3. července 2017 v 1:10 | Reagovat

[4]:
Romane, odpovím postupně. UB v těchto botách s největší pravděpodobností nepoběžím a není to tím, že bych nechtěl. Mám poměrně široké chodidlo a Zeal3 je jeden z mála modelů Icebug, který mi na šířku chodidla sedí. Ale závěrečný běžecký test v přípravě na UB - trailový závod na 45km, odhalil, že na takovou vzdálenost bych přece jen potřeboval ještě o chlup širší fit boty. Nebo by to možná vyřešila o číslo větší bota. Icebug jsem na UB chtěl vzít, ale bota - spolehlivá bota je/bude fakt alfou omegou úspěchu. Nemůžu si dovolit, abych startoval do závodu s vědomím, že na třicátém kilometru mě boty začnou tlačit. Icebug před nějakou dobou projevil zájem, abych otestoval a recenzoval další modely, nicméně zatím jsme nenašli společný termín. Tím pádem jsem nemohl otestovat, jak jsou na tom jiné modely a bohužel pro Icebug pravděpodobně vsadím na Salomon ověřený z loňska. Mě samotného to hodně mrzí, protože Salomon není v těžkém terénu tak jistý jako Icebug. Boty Icebug jsou vynikající hlavně ve vodě a na mokrých/vlhkých kamenech. Upřímně řečeno, sere mě, že jsem testy nestihnul do UB, protože kvůli tomu jsem nucen vzít na závod funkčně horší Salomon. Tím odpovídám, ano, Icebug se na UB hodí. Ale...!
Je tu jedno ale. Icebug je prakticky bez tlumení. Pokud tedy někdo nemá alespoň průměrnou techniku běhu a dupe jako slon, nebo dopadá na paty, určitě bych na tak dlouhý závod doporučil boty s tlumením (drop). Jak nekompromisní je Icebug v terénu, stejně nekompromisní je ve vztahu k technice běhu a nic neodpustí. Všechny otřesy a rázy prostě přenáší od chodidel výš na pohybové ústrojí, takže ve výsledku může způsobit špatným běžcům bolestivost kolenních vazů, nebo svalových struktur chodidla a kotníků.
A jaké boty na UB? Především boty ve vynikajícím technickém stavu, vyzkoušené, bezproblémové. Podrážka klidně může být "soft trail", nebo drsná "traktorová", rozhodně ne silniční. A musí být dostatečně volná v prstech, protože v tom terénu, který na UB bude a v té délce závodu, chodidla skutečně natečou.

7 Roman Roman | 3. července 2017 v 5:44 | Reagovat

[6]: Paráda, díky za detailní odpověď.

8 Uzda Uzda | 3. července 2017 v 7:09 | Reagovat

[5]: Díky už jsi psal na mail.

9 lubomír gaizl lubomír gaizl | E-mail | 29. listopadu 2017 v 9:16 | Reagovat

Pěkně jsi je vychválil. Já jsem si od nich koupil obyčejné zimní boty s technologií BUGdri, tedy s membránou, vodonepropustné. V sobotu jsem je měl poprvé na sobě, a jen co jsem trochu prošel mokrou trávou, měl jsem mokro v levé botě. Na reklamaci je již pozdě, takže jsem vyhodil 1999,- Kč. Mějse.

10 Mamufous Mamufous | 1. prosince 2017 v 8:43 | Reagovat

[9]:
Lubomíre, díky za komentář.
Já mám zkušenosti pouze s jejich běžeckou řadou obuvi a ty jsou napříč tvé zkušenosti výborné. Pravda, v mém sportu se už dopředu počítá s tím, že v botách bude od startu až do cíle mokro a výrobce s tím při jejich výrobě počítá.
Pokud již nemůžeš uplatnit reklamaci, musely ti boty doma ležet déle než dva roky. To je totiž zákonem daná reklamační lhůta. A vůbec nezáleží na tom, jestli jsi je měl na sobě jednou, nebo dvacetkrát. A do jisté míry záleží, kde jsi boty koupil. Výrobci obuvi (a nejen ti) rozlišují při výrobě, do jakého prodejního kanálu je zboží určeno. Jestli mám na mysli kvalitu? Ano, jistě. Vím naprosto bezpečně, že například Salomon, Nike, Umbro a další vyrábějí své zboží zvlášť pro vlastní obchody (např. Nike Store) a zvlášť pro sportovní řetězce. Podle ceny bych tipnul, že jsi zmiňované boty kupoval ve Sportisimu a to je sportovní řetězec. Tohle téma je však na širokou debatu.
Ale k technologiím. Ať už jde o BUGdri, Goretex, Windisolate a stovky dalších obchodních názvů technologií materiálů, které mají mít určité "nadstandardní" vlastnosti, vždy se jedná o tzv. dočasnou vlastnost. Nemůžeš po materiálech (potažmo po výrobcích) chtít, aby vymazaly fyzikální zákony. Jenže to si bohužel mnoho lidí od materiálů slibuje. BUGdri NEMÁ vlastnost, že tě zcela neomezeně ochrání před vlhkostí. BUGdri pouze oddálí dobu průniku vlhkosti dovnitř obuvi. A za jak  dlouho to bude, o tom rozhoduje celá řada vnějších faktorů, počínaje venkovní teplotou, vlhkostí vzduchu a dokonce teplotou tvých chodidel i materiálem ponožek, které máš v tu chvíli na sobě. Pokud bys požadoval po materiálu, aby dovnitř nepustil ani gram vlhkosti, musel by jsi zároveň počítat, že nepustí ani gram vlhkosti ven. Pokud má bota dýchat, abys' neměl nohy jak v gumákách, bude bota dýchat vždy oběma směry.
Doporučuji ti boty pořádně naimpregnovat k tomu určeným přípravkem. Můžeš argumentovat tím, že vlhkost byla jen v jedné botě. To už může stát za zamyšlení. Pokud se tato bota skutečně nedostala nikam do louže, nebo do místa s mnohem vyšší vlhkostí prostředí než bota druhá, může se jednat o výrobní vadu. A jak jsem napsal na začátku. Pokud ti boty po nákupu neležely doma dva roky, potom nerozumím tomu, proč je na reklamaci pozdě. Prima den

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama